Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 6,3% în primele nouă luni din 2022

Ad imageAd image
Oferte turism în Grecia 2026 cu plecări din Baia Mare și Cluj. Vezi toate zborurile.Oferte turism în Grecia 2026 cu plecări din Baia Mare și Cluj. Vezi toate zborurile.

România a produs, în primele nouă luni din 2022, o cantitate de ţiţei de peste 2,19 milioane de tone echivalent petrol (tep), cu 148.300 tep (-6,3%) mai mică faţă de cea produsă în perioada similară din 2021, conform datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică (INS), informează AGERPRES.

Importurile de ţiţei s-au ridicat, în perioada menţionată, la 6,469 milioane tep, fiind cu 1,279 milioane tep (+24,7%) peste cele din perioada ianuarie-septembrie 2021.

Conform estimărilor Comisiei Naţionale de Strategie şi Prognoză, producţia de ţiţei este estimată pentru 2022 la 3,17 milioane tep (minus 2,3% faţă de 2021) şi în 2023 la 3,095 milioane tep (minus 2,3%). Importurile sunt preconizate la 7,25 milioane tep în 2022 (plus 6,4%) şi la 7,83 milioane tep în 2023 (plus 6,5%).

Distribuie articolul
- Advertisement -
Adaugă un comentariu