ONRC: 962 de firme şi PFA au intrat în insolvenţă în primele două luni din 2022

Ad imageAd image
Oferte turism în Grecia 2026 cu plecări din Baia Mare și Cluj. Vezi toate zborurile.Oferte turism în Grecia 2026 cu plecări din Baia Mare și Cluj. Vezi toate zborurile.

Numărul societăţilor comerciale şi al persoanelor fizice autorizate (PFA) intrate în insolvenţă a crescut cu 22,24% în primele două luni din 2022, comparativ cu perioada similară a anului trecut, fiind înregistrate 962 de insolvenţe, conform datelor publicate pe site-ul Oficiului Naţional al Registrului Comerţului (ONRC), informează AGERPRES.

Cele mai multe firme şi PFA-uri intrate în insolvenţă au fost înregistrate în Bucureşti, respectiv 169, în creştere cu 1,20% faţă de ianuarie-februarie 2021, când au fost consemnate 167 de insolvenţe.

Pe locurile următoare în ierarhia insolvenţelor se află judeţele Bihor, cu 76 de insolvenţe (plus 2,70%), Timiş – 56 (plus 64,71%) şi Cluj – 50 (minus 35,9%).

Cele mai puţine insolvenţe s-au înregistrat în judeţele Gorj – 3 (minus 50% comparativ cu primele 2 luni din 2021), Harghita – 3 (faţă de 1 în ianuarie-februarie 2021) şi Covasna – 5 (plus 6,67%).

Pe domenii de activitate, cel mai mare număr de insolvenţe a fost consemnat în comerţul cu ridicata, amănuntul, repararea autovehiculelor şi motocicletelor, respectiv 250, construcţii 183 şi industria prelucrătoare – 101.

În februarie 2022 au fost înregistrate 540 de insolvenţe, cele mai multe în Bucureşti (95), Bihor (47), Cluj (27) şi Constanţa (24).

Distribuie articolul
- Advertisement -
Adaugă un comentariu