Ocna Șugatag: Și-a parcat mașina la nici 5 metri de trecerea de pietoni, apoi s-a urcat băut la volan

Ad imageAd image
Oferte turism în Grecia 2026 cu plecări din Baia Mare și Cluj. Vezi toate zborurile.Oferte turism în Grecia 2026 cu plecări din Baia Mare și Cluj. Vezi toate zborurile.
Trcere pietoni Baia Mareieton

Luni, 28 iunie, ora 17.20, polițiștii din Ocna Șugatag, aflându-ne în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au observat un autoturism care era parcat neregulamentar, la mai puțin de 5 metri față de trecerea de pietoni.

Polițiștii au pus în funcțiune semnalele luminoase, moment în care de pe terasa unui local s-a îndreptat spre autoturism un bărbat care a mutat autoturismul la 30 m distață de locul unde a fost parcat. Conducătorul auto a fost identificat ca fiind un bărbat de 49 de ani din oraș, conform IPJ.

Întrucât bărbatul emana halenă alcoolică, s-a procedat la testarea acestuia cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 1,08 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la Spitalul Municipal Sighetu Marmației unde i-au fost recoltate probe biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.

Polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul sub influenta alcoolului.

ZiarMM

Distribuie articolul
- Advertisement -
Adaugă un comentariu