Maramureș: Încă doi bărbați prinși cu alcool la ”bord”

Ad imageAd image
Oferte turism în Grecia 2026 cu plecări din Baia Mare și Cluj. Vezi toate zborurile.Oferte turism în Grecia 2026 cu plecări din Baia Mare și Cluj. Vezi toate zborurile.

Miercuri, 29 martie, la ora 16.44, Poliția Municipiului Baia Mare a fost sesizată prin S.N.U.A.U. 112 de către un bărbat cu privire la faptul că pe strada Grănicerilor se află o autoutilitară, iar conducătorul auto se află sub influența băuturilor alcoolice.

Deplasați la fața locului, polițiștii au depistat autoutilitara în cauză, iar la volan a fost identificat un bărbat de 37 de ani din Satulung.

Întrucât acesta emana halena alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest care a indicat valoarea de 1,12 mg/l alcool în aer pur expirat, motiv pentru care a fost condus la Spitalul Județean unde i s-au recoltat mostre biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.

Totodată, la ora 19.05, polițiștii Serviciului Rutier au oprit pentru control un autoturism condus dinspre Berința înspre Copalnic, pe D.N. 18B.

Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică s-a procedat la testarea acestuia cu aparatul etilotest rezultatul fiind de 0,64 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la Spitalul Județean Baia Mare Dr. Constantin Opriș unde i s-au recoltat mostre biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei, conform IPJ.

În ambele cauze, polițiștii au întocmit dosare penale și continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

ZiarMM

Distribuie articolul
- Advertisement -
Adaugă un comentariu