Consumul final de energie electrică al României a scăzut cu 4,2% în primele patru luni ale anului

Ad imageAd image
Oferte turism în Grecia 2026 cu plecări din Baia Mare și Cluj. Vezi toate zborurile.Oferte turism în Grecia 2026 cu plecări din Baia Mare și Cluj. Vezi toate zborurile.

Consumul naţional de energie electrică a scăzut cu 4,2% în primele patru luni ale anului, comparativ cu perioada similară a anului trecut, până la 18,02 miliarde kWh, arată datele publicate miercuri de Institutul Naţional de Statistică, informează AGERPRES.

Consumul industrial a fost mai mic cu 3,9%, în timp ce populaţia a utilizat cu 5,6% mai puţină electricitate. În acelaşi timp, consumul propriu tehnologic în reţele şi staţii a scăzut cu 8%. Doar iluminatul public a înregistrat o creştere cu 6,8% în perioada ianuarie – aprilie 2022.

Producţia totală de electricitate a fost cu 5,8% mai mică (19,494 miliarde kWh), cel mai mult scăzând cantitatea produsă în hidrocentrale, cu 23,8%. În schimb, a crescut producţia de energie regenerabilă din turbine eoliene, cu 33,6%, din panouri fotovoltaice, cu 13,2% şi din centralele nuclearo-electrice, cu 3,5%.

În perioada analizată, importurile au fost mai mari cu 3,1%, în timp ce exporturile au scăzut cu 6,5%.

Resursele de energie primară cât şi cele de energie electrică au scăzut, în perioada 1 ianuarie – 30 aprilie, cu 4,8% faţă de primele patru luni ale anului trecut.

În ceea ce priveşte gazele naturale, producţia a fost în scădere cu 6,1%, iar importurile au crescut cu 16%.

Produsele petroliere din import au cunoscut şi ele o creştere de 35,8%.

Distribuie articolul
- Advertisement -
Adaugă un comentariu