”Zimbrii”, învinși în finala Ligii de Rugby

CSM Știința Baia Mare a fost învinsă, duminică, de SCM USV Timișoara, în finala Ligii de Rugby. A fost  22-21 (9-14) pentru bănățeni, care au obținut astfel al șaptelea titlu de campioană. Meciul s-a jucat pe Stadionul ”Arcul de Triumf”.

”Zimbrii” au deschis scorul în minutul 2, prin Paul Popoaia, care a transformat o lovitură de pedeapsă. În minutul 10, Gabriel Rupanu a restabilit egalitatea, 3-3, tot dintr-o lovitură de pedeapsă, ca apoi să își aducă echipa în avantaj, tot dintr-o penalitate, 6-3.  Popoaia a egalat transformând o penalitate, 6-6. Rupanu i-a adus din nou pe timișoreni în avantaj, 9-6, printr-o lovitură de pedeapsă. Urmează un eseu al lui Fakaosilea, iar cu trei minute înainte de finalul primei părți Paul Popoaia mărește avantajul ”zimbrilor”, dintr-o penalitate, 14-9.

Repriza secundă a început cu un eseu al ”zimbrilor”, prin Kefentse Mahlo, acesta fiind  transformat de Popoaia: 21-9. Timișoara a redus din diferență printr-un eseu al lui Neculau, transformat de Rupanu: 16-21. Mai apoi tot Rupanu și-a adus echipa în avantaj, transformând două lovituri de pedeapsă. S-a terminat 22-21 pentru bănățeni, ”zimbrii” ratând cucerirea celui de-al zecelea titlu.