Tenis: Irina Begu a fost invinsa in primul tur la Shenzhen, WTA

Jucatoarea romana de tenis Irina Begu a fost invinsa de Kristyna Pliskova (Cehia) cu 6-3, 6-3, luni, in prima runda a turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 775.000 de dolari, scrie Agerpres.

Begu (29 ani, 101 WTA), venita din calificari, s-a inclinat dupa o ora si 16 minute in fata unei adversare mai bine clasate (27 ani, 66 WTA).

Begu a avut 3 asi si a comis 7 duble greseli, in timp ce Pliskova a reusit 6 asi si a facut 2 duble greseli. Begu nu si-a creat nicio minge de break in acest meci.

Situatia este egala in meciurile directe, 2-2, dupa ce romanca s-a impus in 2010 la Incheon (Coreea de Sud) in sferturi si in 2016 la Miami in turul al treilea, iar Pliskova a castigat in 2017 la Australian Open, in turul secund.

Begu va primi pentru participare un cec de 4.205 dolari si 19 puncte WTA.

Tot luni, Monica Niculescu si japoneza Misaki Doi vor juca in primul tur la dublu contra perechii Ekaterina Alekandrova (Rusia)/Oksana Kalasnikova (Georgia).