SUNTEM CAMPIONI: CSM Stiinta Baia Mare – Steaua Bucuresti: 28 – 21 – Un meci de infarct, castigat dupa doua reprize de prelungiri

CSM Stiinta Baia Mare a castigat pentru a doua oara consecutiv titlul de campioana nationala la rugby, dupa un meci de infarct cu Steaua Bucuresti. La sfarsitul celor 80 de minute regulamentare, scorul arata egal, 18 – 18, desi baimarenii au aratat mai multa stiinta a jocului, fiind singurii care au reusit sa puncteze prin eseu (doua reusite).

Pragmatismul stelistilor, care au punctat doar din lovituri de pedeaspsa, nu a facut fata atacului devastator al jucatorilor antrenati de Eugen Apjok.

Cu o forta net superioara pe inclestarile directe, baimarenii au reusit un eseu de penalizare acordat de arbitru, dupa o faza controversata in apropierea suprafetei de pedeapsa a Stelei. Incercarea a fost transformata, astfel ca Stiinta Baia Mare a trecut in avantaj, cu 28 – 21. Acesta a fost si scorul final al partidei disputate in Bucuresti, pe stadionul Arcul de Triumf. Felicitari jucatorilor baimareni, care pastreaza titlul de campion in Maramures.