Rugby: CSM Știința Baia Mare învinge pe Dinamo

În urmă cu 37 de zile, în tur pe Stadionul Național Arcul de Triumf din capitală, campioana României, C.S.M.Știința Baia Mare avea să înregistreze cel mai usturător eșec al confruntărilor directe din ultimii 16 ani, 17-31 (11-9), interval de timp în care zimbri nu au pierdut decât trei partide în fața dinamoviștilor, grupare clasată cu 16 trofee pe poziția secundă într-un clasament all-time al titlurilor obținute.Răsunătoarea victorie din runda precedentă 52-28 (14-14) repurtată pe terenul liderului C.S.A.Steaua București, era una dătătoare de speranță în încercarea reducerii ecartului față de primele trei clasate, C.S.A.Steaua (23 de puncte), C.S.Dinamo (18 puncte) respectiv Sport Club Municipal Timișoara (15 puncte).

Misiunea zimbrilor nu avea să fie una tocmai ușoară în condițiile în care în actuala stagiune, trupa lui Eugen Apjok nu a fost ocolită de accidentări, Adrian Apostol, Alexandru Alexe sau Nugzar Gelashvili, în timp ce dinamoviștii considerați revelația ultimelor trei stagiuni, aveau în componența lor jucători extrem de valoroși, patru dintre ei foști componenți ai formației băimărene; închizătorul Cristi Chirică (transferat în săptămâna jocului), talonerul Ovidiu Cojocaru, mijlocașul la grămadă Helarius Kisting în speță jucătorul din linia a doua Johannes Petrus Van Heerden.

Păstrând tradiția ultimelor meciuri stagionale, zimbri băimăreni se văd încă din startul partidei conduși pe tabela de marcaj, minutul 4 (0-3), după ce anterior în primele 100 de secunde ale jocului s-au fost și în situația de a evolua în inferioritate numerică, după eliminarea temporară a mijlocașului la grămadă Vlăduț Bocăneț. Bucuria “buldogilor” a fost de scurtă durată, pentru că în minutul 8, pilierul de 36 de ani Mihai Dico reușește primul eseu al partidei, iar Alexandru Mihai Mureșan ridică scorul la 7-3. Dinamoviștii reușesc să revină în avantaj la jumătatea primei reprize, prin eseu lui Gabriel Pop (minutul 17) și transformarea lui Tudor Boldor, scor (7-10). Agresivitatea pe faza de apărare și jocul elaborat pe flancuri, permite campioanei României, să intre la cabine cu un avantaj oarecum confortabil, ultimele șase minute fiind la discreția formației gazdă. În minutul 34 pilierul de origine georgiană Revazi Dugladze culcă pentru a doua oară balonul în terenul de țintă advers, însă prețul acestei reușite este propria sa accidentare). Acesta este și momentul debutului în tricoul zimbrilor a celui de-al șaptea gruzin din lotul zimbrilor Sandro Zubashvili (transferat la Baia Mare în urmă cu doar trei zile). La ultima fază a primului mitan aripa sud-africană Kefentse Mahlo (cel ce avea să fie declarat omul meciului) recidivează, cu un al treilea eseu înghețând tabela la 21-10.

La reluare echipa samoanului Sosene Raymond Anesi iese mult mai motivată de la cabine reușind până spre minutul 59 să își maseze adversarul în propria jumătate, dominare teritorială concretizată doar cu un singur eseu izbutit de fundașul samoan Joe Perez (minutul 55). Cea mai frumoasă faza a meciului se va consuma în minutul 69 atunci când centrul Jason Tomane recuperează un balon în propriul 22, pasează la aripa Mihai Lămboiu iar acesta după o cursă de peste 55 de metri reușește cu un eseu de toată frumusețea să redea speranța obținerii unei victorii cu punct bonus ofensiv, scor 29-15. Calculele hârtiei vor fi rapid spulberate de Florian Ciocoiu (minutul 73) și Joe Perez (minutul 80), cele două eseuri aducându-i pe dinamoviști la doar două puncte de zimbri, scor 29-27. La ultima faza a jocului centrul tongan Sione Fakaosilea mai pune încă cinci puncte de tabela de marcaj, iar Paul Popoaia cu o transformare stabilește scorul final, C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.Dinamo București 36-27 (21-10).

Cu trei victorii consecutive în campionat, campioana României revine în lupta pentru unul dintre primele locuri în prima grupă, etapa viitoare cu cele două jocuri, C.S.M.Știința Baia Mare – S.C.M.Timișoara și C.S.Dinamo București – C.S.A.Steaua fiind una hotărâtoare pentru configurația finală a acestei grupe.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.Dinamo București 36-27 (21-10)

Liga Națională de Rugby Etapa 8

Arena Zimbrilor Baia Mare

Sâmbătă 20 mai 2023 ora 11.00 Televizat Rugby Tv

Arbitrii: Vlad Iordăchescu (București), Robert Andrei Diaconescu (Constanța), Mădălin Gîrbău (București)

Arbitrul nr 4: Teodor Buzatu (Baia Mare)

Observator: Gheorghe Pleșcan (Iași)

Marcatori: Mihai Dico (1 eseu), Revazi Dugladze (1 eseu), Kefentse Mahlo (1 eseu), Mihai Lămboiu (1 eseu), Sione Fakaosilea (1 eseu), Alexandru Mihai Mureșan (3 transformări, 1 lovitură de pedeapsă), Paul Popoaia (1 transformare) / Gabriel Pop (1 eseu), Joe Perez (2 eseuri), Florian Ciocoiu (1 eseu), Tudor Boldor (1 transformare, 1 lovitură de pedeapsă), Jondre Peter Williams (1 transformare)

Cartonaș galben: Vlăduț Bocăneț (2)

Omul meciului: Kefentse Mahlo (C.S.M.Știința Baia Mare)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Paul Popoaia, 14.Mihai Lămboiu, 25.Sikuea Taliauli, 27.Jasoon Tomane, 24.Kefentse Mahlo, 10.Alexandru Mureșan, 9.Vlăduț Bocăneț, 1.Mihai Dico, 2.Levan Papidze, 3.Revazi Dugladze, 4.Mate Dardzulidze, 5.Ștefan Iancu, 6.Florian Roșu, 7.Jacob Immelman-cpt, 8.Beka Bitsadze

Rezerve: 16.Robert Irimescu, 17.James Scott, 18.Sandro Zubashvili, 19.Aleksandre Kalmakhelidze, 20.Alexandru Țiglă, 21.Nikau Mc Gregor, 29.Alexandru Harasim, 26.Sione Fakaosilea

Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

C.S.Dinamo București: 10.Gabriel Pop, 14.Joe Perez, 13.Paula Mahe, 12.Mihai Paul Graure, 11.Damian Bonaparte, 35.Tudor Boldor, 9.Helarius Kisting, 1.Bogdan Neacșu, 2.Ovidiu Cojocaru-cpt, 3.Alexandru Gordaș, 4.Sailasa Turagaluvu, 5.Dylan Pieterse, 6.Etienne Terblanche, 7.Keanan Murray, 26.Cristi Chirică

Rezerve: 16.Florian Ciocoiu, 17.Dorin Tică, 18.Jean Pierre Smith, 19.Marcel Rusu, 20.Samuel Swanpoel, 21.Jondre Peter Williams, 22.Ovidiu Neagu, 25.El Aichouni Zyad

Antrenori: Sosene Raymond Anesi, Flavius Dobre