Handbal masculin: Victorie in ultima secunda pentru HCM Constanta, in Liga Campionilor – Golul victoriei reusit de un baimarean

Echipa masculina de handbal HCM Constanta a invins formatia rusa HC Sankt Petersburg cu scorul de 29-28 (16-13), joi seara, pe teren propriu, intr-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor.

HCM a reusit victoria in ultima secunda, gratie unui gol marcat de Sabou, acesta fiind al doilea succes al constantenilor, primul reusit tot in extremis cu Bosna Sarajevo, 26-25.

Debutul partidei a fost foarte echilibrat, dar HCM s-a desprins dupa primul sfert de ora. Daca scorul era 6-6 in min. 15, constantenii au ajuns la 10-6 in min. 22, pentru ca la pauza avantajul gazdelor sa fie de trei goluri, 16-13. La reluare, diferenta a crescut imediat la patru goluri (17-13), dar rusii au revenit in joc si s-au mentinut mereu in coasta campioanei Romaniei. Diferenta a oscilat de la unu la trei goluri in favoarea echipei noastre, pana in minutul 56, cand Sankt Petersburg a reusit egalarea (25-25). Finalul a fost dramatic si tensionat, cu un meci pe muchie de cutit si probleme cu cronometrul oficial. in min. 59, HCM conducea cu 28-26, dar oaspetii au punctat de doua ori in ultimul minut si au egalat, golul victoriei echipei gazda fiind reusit in extremis de Sabou, pe un ultim atac rapid.