Handbal masculin: Minaur Baia Mare – Steaua Bucuresti: 27-27 – Baimarenii raman neinvinsi in fata propriilor suporteri

Minaur Baia Mare a incheiata la egalitate, 27-27 (17-13) partida cu Steaua Bucuresti, disputata pe teren propriu, in cadrul etapei a cincea din Liga Nationala masculina de handbal. Cu doua victorii si un rezulate de egalitate Minaur ramane deocamdata neinvinsa in fata propiilor suporteri.

Jocul celor doua formatii n-a fost nici pe departe unul stralucit, ambele gresind nepermis de mult pe aproape intreaga durata a celor 60 de minute. In prima repriza Minaur s-a aflat aproape in permanenta la conducere pe tabela, intrand la pauza cu un plus de patru goluri: 17-13.
Baimarenii isi conserva avantajul in primele 15 minute de joc ale partii secunde, reusind sa se desprinda la 5 goluri in minutul 44, insa din acest moment, greselile se inmultesc in tabara Minaurului, in special pe faza de atac, lucru care ii permite Stelei sa se apropie pe tabela. In 8 minute de joc bucurestenii inscriu de opt ori, in timp ce Minaur gaseste spatiul interior al portii de doar trei ori si scorul devine egal 24-24 in minutul 53.

Cele doua formatii merg cap la cap, cu opt secunde inainte de final, baimarenii conduceau cu un gol: 27-26, dar Steaua beneficiaza de o aruncare de la 7 metri, executata de Birtalan care stabileste scorul final al meciului: 27-27.

Aruncari de la 7m: 7-4 (transformate: 5-3; au ratat M. Vasile, Asoltanei, respectiv Birtalan)
Minute de eliminare: 10-10

Minaur: Viman (6 interventii, + un 7m), Bistrian (7), Stere – Sas 7, Asoltanei 5 (1 din 7m), Vasile 4 (3 din 7m), Cimpan 4 (1 din 7m), Popescu 3, Mazilu 2, Rogoz 2 Bursuc, V. Popescu, Fotonea, M. Antrenori: Costica Buceschi, Florin Mironescu, Ioan Belu

Steaua: Laufceac (14 interventii, + un 7m), Borodi, Birtalan 8 (3 din 7m), Marceta 4, Cian 4, Mazilu 4, Casanova 3, Rapciuga 2, Saulescu 1, Zamfir 1, Hrimiuc, Vancea. Antrenori: Nicolae Munteanu, Ovidiu Mihaila.