Handbal masculin – Liga Zimbrilor: Darzenie si spectacol, asta e Minaur; 34-17 cu CSM Resita

Joi, Sala Polivalenta “Lascar Pana” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur si CSM Resita, joc din cadrul etapei a 17-a din Liga Zimbrilor. Baimarenii au simtit ca au o datorie fata de publicul propriu dupa infrangerea de la Calarasi si au jucat la cel mai inalt nivel toate cele 60 de minute.

Minaur s-a aparat excelent, portarii au prins si ei bine, iar mai apoi am inscris destule goluri usoare, pe contraatac si faza a doua. Ne-am asteptat la o victorie, dar nu la aceasta diferenta, mai ales ca jucasem si un amical cu ceva zile in urma si n-a fost deloc usor. Minaur a jucat bine pe tot parcursul meciului si speram sa nu-si piarda concentrarea in meciurile care vin. Pentru ca e important si pe ce loc termini sezonul regulat, cu ce puncte intri in play-off.

Minaur a inceput tare si s-a aparat excelent (in plus, fara nicio eliminare), iar de tot ce a trecut de aparare si putea fi parat s-a ocupat Ionut Ciobanu: 10-2 (22). Oaspetii au marcat doar doua goluri in 22 de minute. Aveau sa fie cinci pana la finalul primei parti, incheiata 14-5. Partea a doua s-a disputat dupa aceleasi tipare: 18-5 (37), 21-9 (48), 27-13 (53) si in final 34-17. Din fericire, jucatorii echipei noastre au ales si momente de spectacol, aplaudate de public.

CS Minaur Baia Mare – CSM Resita: 34-17 (14-5)

Sala Polivalenta “Lascar Pana” din Baia Mare; cca 800 spectatori
Arbitri: Ionut Velisca (Buzau) – Ciprian Popa (Galati). Obs. Cristian Potora (Cluj-Napoca)
Aruncari de la 7m: 7-9 (transformate: 6-4; au ratat: Kotrc / Dediu 2, Dobra, Bahan, Belchite). Minute de eliminare: 4-4

Minaur: Ionut Ciobanu (10 interventii, a aparat si 4 de 7m), Adrian Tenghea (2 interventii) – Milan Kotrc 7/9 (2 din 7m), Alexandru Csepreghi 6/8 (4 din 7m), Tomas Cip 4/4, Georgel Haiduc 4/5, Andrei Buzle 3/3, Teo Coric 3/3, Vojislav Brajovic 3/5, Calin Cabut 2/3, Albert Cristescu 2/3, Daniel Muresan 0/2, Janja Vojvodic 0/1, Robert Nagy, Tudor Botea, Mihai Busecan. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou si Razvan Pop

CSM Resita: Paul Simulescu (5 interventii), Shota Tevzadze (4 interventii) – Razvan Mledenciu 4/6 (2 din 7m), Marius Bahan 3/4 (unul din 7m), Raul Heimbach 3/6, Alexandru Vulpe 2/3, Claudiu Dediu 2/3 (unul din 7m), Lucian Ignat 2/4, Razvan Daia 1/1, Mihai Dobra 0/1, Raul Bote 0/1, Alexandru Laslo 0/1, Alexandr Starcenko, Dusan Trifkovic 0/5, Eric Barbus, Eduard Belchite 0/1. Antrenori: Bojan Butulja si Alin Vaidasigan

Etapa 17. S-au jucat trei partide: Steaua Bucuresti – CSM Bacau: 36-30; CSM Vaslui – HC Buzau: 26-24; CS Minaur Baia Mare – CSM Resita: 34-17

Se vor mai juca partidele:

CSM Fagaras – Dobrogea Sud Constanta (vineri, 18.00). Arbitri: M. Pirvu (Bucuresti) – M. Potirniche (Buzau)
Dinamo Bucuresti – SCM Poli Timisoara (sambata, 12.30, TVR 1). Arbitri: I. Ghita – S. Topliceanu (Constanta)
CSM Focsani – CSM Bucuresti (miercuri, 19 februarie)
Potaissa Turda – Dunarea Calarasi (joi, 20 februarie)