Handbal masculin, Liga Nationala: Minaur Baia Mare – Pandurii Targu Jiu: 28-33 – Mult efort pentru nimic

In cadrul etapei a 7-a din Liga Nationala de handbal, Minaur Baia Mare a jucat astazi pe teren propriu in compania echipei Energia Lignitul Pandurii Tg Jiu. La finalul meciului, scorul a fost in favoarea echipei antrenate de Vasile Stanga, care s-a impus cu scorul de 33-28 (17-9) in fata baimarenilor. Acestia s-au vazut din nou nevoiti sa joace in doar 12 oameni, dintre care trei in varsta de doar 17 ani.

Primele 15 minute ale meciului se deruleaza sub auspiciile echilibrului, niciuna dintre cele doua formatii nereusind sa se desprinda decisiv: 5-5 (min. 13). Insa, experienta jucatorilor din Targu Jiu, isi spune incet cuvantul si Pandurii se distanteaza treptatm intrand la pauza cu un avantaj de 8 goluri: 9-17.

Dupa reluare, ambitia, daruirea si dorinta baimarenilor de a juca handbal fac ca balanta sa se reechilibreze, tinerii jucatori ai Minaurului reusind aproape imposibilul in fata unei echipe net superioare din toate punctele de vedere. Sportivii antrenati de Costica Buceschi si Florin Mironescu au reusit sa reduca diferenta pe tabela, de la 8 la doar 2 goluri: 23-25 in minutul 50. Insam supusi unui efort considerabil, baimarenii cedeaza din nou pe finalul meciului, iar Pandurii se impun cu scorul de 33-28. Desi invinsi, jucatorii Minaurului au parasit sala in aplauzele publicului.

Aruncari de la 7 metri: 3-4, transformate 2-4 (a ratat Asoltanei)

Minute de eliminare: 4-6, Aplozan a vazut direct cartonasul rosu.

Minaur Baia Mare: Viman (10 interventii), Ilii (o interventie) – Cimpan 8, Asoltanei 6, Popescu 6 (2 din 7m), Buciuman 5, Fotonea 1, Micu 1, Gherasim 1, Juverdianu, Puscas, Gaboreanu. Antrenori: Costica Buceschi, Florin Mironescu.

Pandurii Tg. Jiu: Ciobanu (10 interventii), Dragomir, Radulescu – Florea 13 (4 din 7m), Criciotoiu 5, Iacob 5, Humberto 3, Novanc 3, Kukrinka 2, Sandru 2, Aplozan, Enache, Stomchevski, Giotoiu, Paius, Truica.

Evolutia scorului: 3-2 (min. 8), 5-6 (min. 14), 5-12 (min. 24), 9-17 (min.30), 16-22 (min. 40), 23-25 (min. 50), 28-33 (min.60).