- Publicitate -
Ad imageAd image

Handbal feminin: Stiinta HCM Baia Mare – HCM Buzau: 37 – 20

Stiinta HCM Baia Mare a invins pe teren propriu HCM Buzau cu scorul de 37-30 (20-10) intr-o partida din cadrul etapei a patra a Ligii Nationale feminine de handbal.

Meciul a fost la discretia baimarencelor, un echilibru in jocul celor doua formatii regasindu-se doar in primele opt minute (3-3), insa din minutul 9 Stiinta HCM a preluat conducerea pe tabela, distantandu-se treptat pana la 10 goluri avantaj la pauza; 20-10.

Repriza secunda se consuma sub aceeasi dominatie a sportivelor antrenate de Ioan Baban si Ion Gherhard cu usoare momente de revenire a echipei din Buzau, care a reusit sa reduca diferenta de pe tabela la 6 goluri in minutul 47: 28-22, partida s-a incheiat insa cu scorul de 37-30 in favoarea echipei baimarene care a ajuns la 6 puncte castigate in patru etape.

De remarcat faptul ca tanara Eliza Buceschi a marcat pentru prima data in Liga Nationala.

Aruncari de la 7m 3-7, transformate 2-7 (a ratat Klocza)
Minute de eliminare: 2-4
Stiinta HCM: Cetateanu (4 interventii), Vulturar (1) – Geiger 11 (2 din 7m), Klimek 6, Rudics 5, Tatar 5, E. Buceschui 3, Balint 2, Osan 2, Parvut 1, Pomohaci 1, Dobromir 1, Klocza, Tomescu.

HCM Buzau: Bohotici (2 interventii) , Gongea (2 interventii) – Moise 7 (4 din 7m), Geana 5 (3 din 7m), Stoica 5, Bodarlau 4, Antocea 3, Chelaru 3, Goran 2, Gasca 1, Agrigoroaiei, Rosca, Ionescu.