- Publicitate -
Ad imageAd image

Handbal feminin Liga Nationala: Stiinta HCM Baia Mare – Universitatea Resita: 20-19 – Victorie chinuita, dupa un inceput slab pentru baimarence

In cadrul etapei a doua din Liga Nationala feminina de handbal, Stiinta HCM Baia Mare a invins chinuit, in fata propriilor suporteri, Universitatea Resita cu scorul de 20-19 (9-11).

Inainte de fluierul de inceput al partidei a avut loc festivitatea de retragere a jucatoarei Carmen Buceschi pentru care acesta a fost ultimul meci disputat in Liga Nationala, insa aceasta partida a consemnat si o premiera, fiind primul meci al Elizei Buceschi in Liga Nationala.

Stiinta HCM a inceput slab jocul, astfel ca in primele 15 minute ale meciului baimarencele reusesc sa inscrie doar 2 goluri, nici echipa din Resita n-a excelat dar pana in minutul 24 s-a aflat aproape in permanenta la conducere pe tabela, insa niciodata la mai mult de 2 goluri.

O prima repriza echilibrata, in care baimarencele au condus o singura data, 8-7, in minutul 24, avantaj pe care nu doar ca nu l-au marit, dar nici nu au putut sa il pastreze. In timp ce echipa oaspete reuseste sa puncteze de 4 ori pana la finalul primei parti, Stiinta HCM nu mai inscrie decat un singur gol, iar resitencele intra la pauza cu avantajul a doua goluri pe tabela: 9-11.

Repriza a doua se consuma su auspiciile aceluiasi echilibru, cu multe greseli de ambele parti, nicuna dintre cele doua formatii nereusind sa se desprinda pe tabela, cu un plus totusi pentru Stiinta HCM care a reusit sa aduca scorul in favoarea ei si sa se distanteze pentru prima data in acest meci la doua goluri pe tabela: 15-12, in minutul 45.

Universitatea n-a cedat, jucatoarele antrenate de Florin Pera au luptat pentru fiecare minge si au fost aproape de a pleca cu un punct din Baia Mare. Stiinta HCM a reusit sa castige cele doua puncte puse in joc dupa ce a obtinut o victorie la limita: 20-19, la finalul unui meci in care sportivele antrenate de Ioan Baban si Ion Gherhard au avut o evolutie departe de ceea ce ar trebui sa vedem in primul esalon al handbalului romanesc.

Aruncari de la 7m: 7-0 (transformate 3-0, au ratat E. Buceschi, Balint-Hotea si Geiger – de doua ori).
Minute de eliminare: 6-10

Stiinta HCM: Cetateanu (8 interventii), Matei (7) – Hotea 6 (3 din 7m), Giger 5, Mihai 4, Klimek 3, Rudics 1, Tatar 1, Parvut, Dobromir, Pop, Osan, C. Buceschi, E. Buceschi. Antrenor: Ion Gerhard. Director tehnic: Ioan Baban.

Univ. Resita: Bobeica (6 interventii + 2 aruncari de la 7m), Anghelescu (5), Iancu 7, Criclevit 4, Duta 4, Lazar 4, Herciu, Neag, Roiban, Ionesi, Hasegan, Turnea, Irimus. Antrenori: Florin Pera, Liviu Viasu.