- Publicitate -
Ad imageAd image

Handbal feminin Cupa Mondiala: Romania – Norvegia: 24-23 – Echipa nationala a castigat pentru a doua oara consecutiv trofeul suprem

Nationala feminina de handbal a Romaniei a invins formatia Norvegiei cu scorul de 24-23 (12-12), duminica, in finala Cupei Mondiale de la Aarhus (Danemarca).

Romania a deschis scorul, dar apoi a fost condusa cu 3-1 (min. 3) si 4-2 (5), dupa care a preluat controlul jocului, a egalat la 5 (10) si s-a desprins la patru goluri, 9-5 (18). O cadere pe finalul primei reprize a facut ca echipele sa intre la cabine la egalitate, 12-12.

Dupa pauza, a predominat echilibrul, echipa noastra nereusind sa se desprinda decat in ultimul sfert de ora, 22-18 (min. 48), pentru ca in final sa castige la limita, cu 24-23, in fata campioanei olimpice, pe care a mai invins-o si in grupa, cu 21-20.

Romania castiga pentru a doua oara consecutiv prestigioasa competitie de la Aarhus, dupa ce anul trecut a invins in finala tot Norvegia, cu 28-27.

Golurile echipei noastre au fost reusite de Valentina Ardean (4), Ada Moldovan (5), Oana Manea (4), Melinda Geiger (7), Aurelia Bradeanu (2), Florina Chintoan (1), Adriana Nechita (1). Echipa antrenata de Radu Voina a irosit si trei aruncari de la 7 metri.