Handbal feminin: CS Minaur, învinsă la scor de Râmnicu Vâlcea

Miercuri seara, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și SCM Râmnicu Vâlcea, din cadrul ultimei etape a turului Ligii Florilor MOL. Chiar a fost și ultimul meci al etapei, întrecerea internă fiind acum la jumătatea drumulul. Din păcate, echipa noastră a pierdut categoric, încă din prima repriză scorul fiind excelent pentru echipa oaspete.

Este greu de comentat această înfrângere și mai ales jocul prestat. Trebuie să ștergem cât de repede gândurile lăsate după această prestație și să ne mobilizăm exemplar pentru meciul de duminică cu SCM Craiova, unul care ne va arăta dacă rămânem la jumătatea clasamentului sau ne vom bate pentru a evita locurile care duc la baraj.

CS Minaur Baia Mare – SCM Râmnicu Vâlcea: 24-40 (9-18)

• Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 900 spectatori
  • Au arbitrat: Sebastian Mîrza – Cristian Nedelea (Cluj-Napoca). Observator FRH: Remus Cojocaru (Brașov)
  • Aruncări de la 7m: 4-5 (transformate: 4-4; a ratat Glibko). Minute de eliminare: 12-16 (Borș, Popa, Ujkic, Tănasie, Popescu, Cavlovic / Dăscălete 3, Bucur 2, Asanin, Elghaoui, Klikovac; în min. 54, Dăscălete a primit cartobaș roșu pentru trei eliminări)
  • CS Minaur: Amra Pandzic (2 intervenții), Cristina Enache (4 intervenții) – Oana Borș 4, Ana Maria Tănasie 4 (3 din 7m), Itana Cavlovic 3, Dijana Ujkic 2, Aleksandra Vukajlovic 2, Talita Alves Carneiro 2, Magda Cazanga 2, Andreea Popa 2, Luciana Popescu 1, Anca Mițicuș 1, Eva Kerekes, Sanja Vujovic, Raluca Tudor, Andreea Țîrle. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu, Daniel Apostu
  • Rm. Vâlcea: Daciana Hosu (13 intervenții), Isabell Roch – Asuka Fujita 15 (4 din 7m), Elin Hansson 8, Iryna Glibko 5, Asma Elghaoui 5, Daria Bucur 4, Andreea Ianăși 2, Ana Coman 1, Evghenia Levcenko, Bobana Klikovac, Raluca Băcăoanu, Tanja Asanin, Elena Florică, Raluca Dăscălete. Antrenori: Bent Dahl, Daniel Joita