Fotbal Supercupa Romaniei: CFR Cluj – Unirea Urziceni: 4 – 2 (2-2, in timpul regulamentar de joc) – Trofeul ramane la Cluj

In urma cu cateva minute, CFR Cluj a castigat Supercupa Romaniei la fotbal. Dupa cele 120 de minute de joc, scorul a fost egal: 2 – 2. A fost nevoie de executarea a patru runde de lovituri de la 11 m, de o parte si de alta. Ghinionul a fost de partea Unirii Urziceni, care a ratat toate cele patru lovituri (trei fiind aparate de portarul gazdelor).

Scorul a fost deschis de jucatorul olandezo-angolez Dominique Kivuvu, in minutul 12, la primul sau meci oficial in tricoul echipei campioane. Acelasi Kivuvu a restabilit egalitatea, in minutul 53, inscriid un spectaculos autogol.

In minutul ’97, Laurentiu Marinescu a adus Unirea Urziceni in avantaj. Tot in prelungiri, Ciprian Deac a egalat, in prelungirile primei reprize, dupa timpul regulamentar.

Meciul s-a desfasurat pe stadionul „Dr. Constantin Radulescu”, din Cluj – Napoca. In urma acestei victorii, supercupa ramane la Cluj.