Fotbal Supercupa Europei: Atletico Madrid – Inter Milano: 2-0 (0-0)

Atletico Madrid, detinatoarea trofeului Europa League, a castigat vineri seara Supercupa Europei la fotbal, dupa ce a invins pe Inter Milano, castigatoarea Ligii Campionilor, cu scorul de 2-0 (0-0), pe stadionul „Louis II” din Monaco.

Atletico s-a impus in fata formatiei la care Cristian Chivu a jucat tot meciul prin golurile marcate de José Antonio Reyes (62) si Sergio Aguero (83).

Dupa o repriza terna, fara ocazii mari de gol, Atletico a controlat jocul in partea secunda si a ratat o situatie buna prin Reyes (59), care trei minute mai tarziu l-a invins pe portarul Júlio César cu un sut la coltul scurt. Agüero a majorat diferenta, la capatul unei faze simple, la care a reluat in plasa din fata lui Chivu centrarea lui Simao.

Inter a avut sansa golului de onoare, dar Milito a ratat un penalty acordat pentru faultul lui Raul Garcia la Pandev.