Fotbal Liga I: Unirea Urziceni – Steaua: 1-0 – N-a fost blat. S-a jucat pe bune

La primul meci fara echipa care acum doi ani cucerea titlul, Unirea Urziceni a realizat surpriza etapei, invingand, pe teren propriu, scor 1-0, pe nimeni alta decat Steaua, gratie unui gol marcat chiar de un fost jucator in Ghencea, Antonio Semedo.

In ciuda suspiciunilor de blat dinaintea intalnirii, pe teren lucrurile nu au stat deloc asa, iar „lupii singuratici” din Baragan au parut ca renasc precum pasarea Phoenix.

Inca de la debut, meciul a fost unul echilibrat, iar Steaua, in ciuda superioritatii la toate nivelurile, nu a reusit sa controleze jocul. Prima sansa de gol le-a apartinut chiar gazdelor, mutilate in ultima saptamana din cauza transferurilor. Fara sa fi fost dorit de nimeni, Paduretu (26) a executat periculos o lovitura libera de la mare distanta, iar mingea s-a dus amenintator spre buturile lui Tatarusanu, lovind insa doar plasa portii.

Cu trei fosti jucatori ai Unirii in primul 11, Steaua si-a revenit in a doua jumatate a primei reprize, iar in minutul 34, trece pe langa deschiderea scorului, cand reluarea lui Stanca din centrarea lui Brandan a lovit bara portii lui Cernea.

Dupa 45 de minute, Unirea si Steaua s-au aflat la egalitate, insa cele cateva mii de spectatori prezente in tribunele micutei arene erau convins ca in partea secunda va urma o ploaie de goluri in poarta gazdelor.

Din pacate pentru ei, elevii lui Tavi Grigore au jucat eroic chiar daca Steaua s-a aflat la carma jocul de-a lungul reprizei a doua. Fostii ialomiteni, Bilasco (54) si Onofras (57) nu au putut sa-l invinga pe bravul Cernea.

In minutul 61 tabela a fost in sfarsit modificata, dar de un fost jucator al Stelei. Dat afara din Ghencea. Semedo a profitat de eroarea lui Galamaz si a sutat cu sete de la 14 metri, fara sa-i lase vreo sansa lui Tatarusanu, care nu a putut decat sa mai scoata mingea din poarta.

Bulversata de primirea golului, Steaua a atacat in valuri, dar haotic, nereusind sa rupa lantul apararii conduse de Vasile Maftei. Mai mult, capitanul Unirii chiar putea sa majoreze scorul, bomba sa de la 30 de metri, fiind cu greu parata de portarul Stelei.

Satul sa mai suporte umilinta, Becali a parasit stadion cu 15 minute inainte de final, precizand ca nimeni din lotul Stelei nu ar trebui sa incaseze un salariu mai mare de 1.000 de euro. Situatie care are de fapt loc la Urziceni, unde aceasta echipa sa incapataneaza sa traiasca indiferent de conditii.

UNIREA URZICENI – STEAUA 1-0

Unirea Urziceni: 77. Cernea – 8. Musat, 16. E. Nicu, 24. Maftei, 5. V. Lupu – 6. Muzac (9. Batfoi ’90) – 22. Semedo, 10. Paduretu, 15. Todoran, 20. Tosca (7. Vaduva ’85)- 14. Rusescu. Antrenor: Octavian Grigore.

Steaua: 12. Tatarusanu – 3. Emeghara, 22. Galamaz, 23. Geraldo, 14. Latovlevici – 20. Angelov (32. Apostol ’68), 5. Brandan – 11. Onofras (9. Kapetanos ’59), 28. B. Stancu, 8. Radut – 17. Bilasco (24. Surdu ’73). Antrenor: Ilie Dumitrescu.

Cartonase galbene: Emeghara ’50, Kapetanos ’90.