Fotbal Liga I: Unirea Urziceni – FC Vaslui: 2-1 – Ialomitenii, la prima victorie dupa sase etape, in acest sezon

Echipa Unirea Urziceni a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-0), formatia FC Vaslui, intr-un meci din etapa a VI-a si a obtinut prima victorie din acest sezon al Ligii I.

Gazdele au marcat prin Maftei ’25 si Bordeanu ’40 (penalti), iar oaspetii au punctat prin Wesley ’88 (penalti).

Maftei a deschis scorul in minutul 25, cu o lovitura de cap de la 4 metri, dupa un corner executat de pe partea dreapta de Frunza.

In minutul 40, Bordeanu a transformat un penalti acordat pentru un fault in careu al lui Farkas la Bilasco.

Oaspetii au reusit sa marcheze, in minutul 88, prin Wesley, care a transformat un penalti acordat pentru un fault al portarului Grigore la Pouga.

Unirea Urziceni: 77. C. Grigore – 16. E. Nicu, 6. Galamaz, 4. Mehmedovici, 23. Bordeanu – 24. Maftei, 19. Brandan – 11. Onofras (14. Rusescu ’64), 15. Todoran (32. I. Apostol ’57), 30. S. Frunza – 7. Bilasco (25. Neaga ’90+2). Antrenori: Eugen Nae si Gabriel Caramarin.

FC Vaslui: 1. Kuciak – 20. Milanov, 3. Papp, 26. Farkas, 15. Annang – 30. R. Costin (31. Ad. Gheorghiu ’46), 4. Genchev, 80. Wesley, 11. Milisavljevici (18. L. Sanmartean ’72) – 9. Pouga, 14. Adailton (25. Bello ’72). Antrenor: Juan Ramon Lopez Caro.

Cartonase galbene: Mehmedovici ’43, Galamaz ’44, S. Frunza ’60, E. Nicu ’84, C. Grigore ’87, I. Apostol ’90+1 / Genchev ’32, Pouga ’90+3.

Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Eduard Ungureanu, Iulian Radu (asistenti) – Claudiu Baboia (rezerva).

Observatori: Tudor Constantinescu, Florin Halagian.

Supervizor: Iosif Robi Urs.

La meci au asistat circa 500 spectatori, printre care aproximativ 15 suporteri ai formatiei oaspete. Acestia din urma au afisat bannere adresate antrenorului echipei lor, spaniolul Juan Ramon Lopez Caro, cu mesajele: „Vaya!”(„Pleaca!”) si „Nu poti fi profesionist cu fiul nutritionist”.

La jumatatea reprizei secunde, cand a observat ca nu va fi introdus in joc de catre antrenorul sau, Juan Ramon Lopez Caro, atacantul echipei FC Vaslui, Daniel Pancu, i-a strigat finantatorului Adrian Porumboiu, aflat in tribuna: „Ce sa fac, nea Adi, nu vezi ca nu ma baga? Schimbarile sunt deja facute”.

Apoi, Pancu a aruncat tricoul de antrenament in directia tehnicianului spaniol, a injurat, a intrat pe tunelul dinspre vesiare si, dupa cateva secunde, a revenit si s-a asezat pe banca de rezerve.

In minutul 72, cand mijlocasul oaspetilor Lucian Sanmartean a fost introdus in joc, Porumboiu i-a strigat acestuia: „Luciane, intra si tu putin mai motivat, fa ceva!”. Jucatorul a ridicat din umeri, parand nedumerit.

Opt minute mai tarziu, dupa o alunecare a lui Sanmartean, finantatorul vasluienilor i-a strigat ironic: „Sanmartene, vezi sa nu-ti murdaresti tricoul!”.

La finalul partidei, Porumboiu i-a aplaudat pe jucatorii echipei gazda.