Fotbal Liga I: U Craiova – Sportul Studentesc: 1-0 – Victorie in extremis a lui Piturca, la primul meci ca antrenor in Banie

Universitatea Craiova a invins Sportul Studentesc cu scorul de 1-0 (0-0), sambata seara, pe stadionul „Ion Oblemenco”, intr-un meci din etapa a sasea a Ligii I Bergenbier la fotbal, la debutul antrenorului Victor Piturca pe banca gazdelor.

Unicul gol al partidei a fost reusit de Ovidiu Stoianof (90). La gol au contribuit doi jucatori introdusi de Piturca pe teren in repriza secunda, Dragos Firtulescu a centrat, iar Stoianof a reluat in plasa mingea respinsa de portar.

La meci au asistat circa 25.000 de spectatori, Universitatea reusind prima victorie din acest campionat.

Duelul „studentesc” dintre Universitatea Craiova si Sportul a ajuns la meciul cu numarul 59. In Banie, gazdele au castigat 23 de partide, iar Sportul 4, ultima in 2005 (ultimul meci direct), dupa o pauza de opt ani. La general, Universitatea are 30 de victorii, iar Sportul 18, alte 11 partide incheindu-se nedecis.