Fotbal Liga I: Dinamo – U Cluj: 3-4 – Fostul dinamovist Claudiu Niculescu a facut diferenta, inscriind doua goluri

Echipa Dinamo Bucuresti a fost invinsa, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 4-3 (3-2), de formatia Universitatea Cluj, intr-un meci din cadrul etapei a VI-a a Ligii I. Golurile echipei Dinamo au fost reusite de Adrian Cristea ’23, Gabriel Torje ’27 si N’Doye ’88, in timp ce pentru clujeni au punctat Claudiu Niculescu ’19, ’59, Lemnaru ’31 si Delgado ’36.

Universitatea Cluj a deschis scorul in minutul 19, prin fostul jucator dinamovist Claudiu Niculescu, care a executat direct pe poarta o

lovitura libera de pe stanga, de la aproximativ 18 metri.

Dinamo restabileste repede egalitatea, scor 1-1, in minutul 23, dupa ce Adrian Cristea a inscris cu un sut plasat din afara careului, de la aproximativ 25 de metri, portarul Matache nereusind sa intervina.

Dinamo isi majoreaza diferenta pe tabela de marcaj dupa numai patru minute, scor 2-1. Atacantul Marius Niculae i-a centrat de pe stanga lui Gabriel Torje, care din sase metri l-a invins cu capul pe Matache.

Scorul devine 2-2, in minutul 31, cand dupa o centrare a lui Delgado, Lemnaru ii dribleaza pe Naumovski si pe Lucian Goian si inscrie in poarta goala de la aproximativ sase metri.

In minutul 36, Universitatea Cluj marcheaza din nou, scor 2-3, dupa ce Claudiu Niculescu i-a trimis o pasa in diagonala lui Delgado, care inscrie cu un sut plasat la coltul scurt.

In minutul 59, Universitatea Cluj isi majoreaza diferenta pe tabela de marcaj, scor 2-4, printr-un nou gol al lui Claudiu Niculescu, cu o lovitura de cap, din sase metri, dupa o centrare venita de la Toba.

Scorul final, 3-4, este stabilit in minutul 88, dupa ce Ousmane N’Doye inscrie cu un sut puternic de la distanta, care intra langa bara din dreapta lui Matache.

Dinamo Bucuresti: 23. Naumovski – 25. Scarlatache, 30. Garat, 18. Goian, 31. Bazzi (10. Alexe ’53) – 5. Kone (8. C. Munteanu ’77), 29. N’Doye – 22. Torje, 20. Ad. Cristea – 19. L. Ganea, 9. M. Niculae (15. Danciulescu ’65). Antrenor: Ioan Andone.

Universitatea Cluj: 1. Matache – 2. Buhus (18. Ungurusan ’42), 25. Munteanu (17. Voican ’68), 23. Cvirik, 3. Mendy – 16. Delgado (29. Toba ’49), 24. Balde, 28. V. Gheorghe, 22. Bostina – 27. Lemnaru, 9. Cl. Niculescu. Antrenor: Marian Pana.

Cartonase galbene: Garat ‘4 / Cvirik ’23, Buhus ’30, Matache ’89

Arbitri: Alexandru Deaconu – Florin Paunescu, Nicolae Meghesan – Dragos Istrate

Observatori: Dan Petrescu, Hacic Garabet

Supervizor: Dumitru Dragomir.

Atacantul Claudiu Niculescu nu s-a bucurat deloc in momentul in care a marcat primul gol al meciului, iar suporterii dinamovisti l-au aplaudat, i-au scandat numele si au strigat: „Pana la moarte, esti caine pana la moarte”. La randul sau, jucatorul a salutat galeria echipei gazda. Fostul dinamovist nu s-a bucurat nici la golul al doilea.

La finalul partidei, Niculescu a mers sa salute galeria echipei dinamoviste, care l-a salutat si l-a aplaudat.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori, printre care s-au aflat si 100 de suporteri clujeni.

La inceputul partidei, galeriile celor doua echipe au fluturat sute de steaguri tricolore si au scandat „Romania, Romania” si „Afara, afara, cu ungurii din tara”.

Suporterii echipei Dinamo au afisat doua bannere adresate administratorului delegat al clubului, Cornel Dinu: „63 de ani de glorie si onoare, acum la greu Mister fii tare” si „Alaturi de familia Dinu”, precum si alte doua pentru Claudiu Niculescu: „Clau gol, pentru noi ramai simbol” si „Ramas bun caine nebun”.

La meci au fost prezenti presedintele FRF, Mircea Sandu, precum si fratii Ioan si Victor Becali.