- Publicitate -
Ad imageAd image

Fotbal – Europa League: Hajduk Split – Dinamo Bucuresti: 3-0 – Cainii rosii, eliminati – Vezi toate rezultatele din turul III Europa League

Dinamo Bucuresti a fost eliminata din Europa League de formatia croata Hajduk Split, care a invins cu scorul de 3-0 (3-0) joi seara, pe teren propriu, in mansa a doua a turului III preliminar al competitiei.

Dupa ce se impusese acasa cu 3-1, Dinamo a facut o prima repriza catastrofala, primind trei goluri, marcate de Ante Vukusic (12), Mario Brkljaca (23), Marin Tomasov (38).

Dinamo nu a rezistat prea mult la Split si a primit gol in minutul 12, cand Vukusic a trecut in viteza de Moti si l-a surprins pe Curca la coltul scurt: 1-0. Dupa o interventie buna (19), Curca a fost surprins in minutul 23 la reluarea modesta a lui Brkljaca din careu: 2-0. Echipa lui Andone nu a avut faze notabile in ofensiva si a primit si al treilea gol, in min. 38, cand Tomasov l-a intors pe N’Doye si a tras la vinclu: 3-0.

La reluare, meciul s-a schimbat radical, Dinamo a controlat jocul autoritar si a pus presiune la poarta gazdelor. Subasic a respins sutul lui Torje (50), Ad. Cristea a reluat pe langa poarta (57), portarul croat a intervenit din nou bine la sutul lui Torje (58), iar N’Doye a trimis cu capul pe langa poarta (59).

Hajduk a avut o ocazie mare prin Ibricic, al carui sut din lovitura libera a fost scos in extremis de Curca de la vinclu (65). Hajduk a mai temperat jocul, Dinamo nereusind sa mai puna in pericol poarta croatilor. Dinamo paraseste cupele europene la primul sau esec din acest sezon, unul la scor de forfait, care evidentiaza gravele probleme din apararea sa.

Sporting Lisabona – Nordsjaelland 2-1, in tur 1-0

Marti, Rapid Viena s-a calificat in playoff, invingand Beroe, cu scorul general de 4-1.

Tragerea la sorti a meciurilor din playoff va avea loc vineri, de la ora 14:30