Fotbal Europa League: Grasshoppers Zurich – Steaua Bucuresti: 3-4 (1-0) – Stelistii se califica in grupe, dupa lovituri de la 11 metri

Steaua s-a calificat in grupele Europa League, dupa un meci de infarct cu Grasshoppers Zurich. La finalul celor 90 de minute regulamentare, scorul a aratat 1-0 pentru gazde (golul fiind inscris in minutul 77, de Stalatic, dupa o preluare in marginea careului), la fel cat s-a inregistrat si in tur. Astfel ca s-a ajuns la prelungiri, insa niciuna dintre echipe nu a mai inscris.

La loviturile de departajare, bucurestenii au fost mai norocosi. Portarul Tatarusanu a aratat o forma deosebita, reusind sa pareze prima si a patra dintre loviturile executate de elvetieni. Fara a rata vreun penalti, stelistii s-au calificat in faza grupelor.