Fotbal – Cupa Romaniei: Steaua se califica in semifinale dupa 1-0 cu Rapid – CFR Cluj, eliminata de Bistrita

Ultimele partide din faza sferturilor de finala a Cupei Romaniei s-au incheiat. In primul meci al zilei, castigatorea competitiei din sezonul trecut, CFR Cluj, a fost eliminata, pe teren propriu, de Gloria Bistrita, dupa golul lui Junior Moraes (minutul 73), dintr-un penalti indelung contestat de oficialii clujeni. Partida a fost arbitrata de baimareanul Cristian Balaj.

Steaua Bucuresti a reusit s-o invinga pe Rapid Bucuresti, la limita, scor 1-0, dupa un meci incendiar, atat in tribune cat si in teren. Unicul gol al meciului a fost reusit de Romeo Surdu, in minutul 48.

Reamintim ca pana acum s-au mai calificat formatiile Dinamo Bucuresti (dupa ce a invins cu 3-1 pe Universitatea Craiova) si FC Brasov (1-0 cu FC Timisoara).