EHF European League: MKS Zaglebie Lubin – CS Minaur Baia Mare: 23-23

Duminică seara, în Sala sporturilor R.C.S. din Lubin s-a disputat partida dintre MKS Zaglebie Lubin și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 5-a din EHF European League. Cele două echipe au terminat la egalitate, 23-23, gazdele egalând printr-un gol marcat în ultima secundă. Acest rezultat este pozitiv pentru Minaur, care acum are nevoie să o învingă pe Bietigheim în ultima etapă din Grupa B (dacă am fi câștigat în Polonia am fi avut nevoie de minimum un egal). Cert este că în cazul în care am fi pierdut șansele de calificare în sferturi ar fi fost aproape nule.

Meciul n-a fost grozav din punct de vedere al realizărilor, fiind foarte multe ratări și exagerat de multe greșeli de tehnică individuală sau de prindere-pasare. Dar s-a pus osul și s-a obținut un rezultat care ne ține la mână noastră în continuare. Din păcate, nu putem antrena și norocul, pentru că Minaur a pierdut destule puncte la ultimele faze. Și acum, Laslo (desemnată omul meciul) a aruncat la poartă cu 13 secunde înainte de final, dintr-un fault evident, portarul a scos, iar Gorna a marcat în ultima secundă cu o aruncare la vinclu din inter dreapta.

Am avut 20-22 cu trei minute înainte de ultimul fluier, după două goluri marcate de Burlachenko și două pase excepționale ale Cristinei Laslo. Apoi am luat un gol din 7m de la Gorna și un altul imediat de la Grzyb pe o neatenție la repunerea de la centru: 22-22 (57.44). A marcat apoi Lavko (58.04), apoi s-a fluierat pasiv la atacul gazdelor. |n 59.29 am cerut time-out, iar Raul Fotonea le-a cerut fetelor să intre la fault, mai ales că nu eram nici în amenințare de joc pasiv. Laslo a prins însă un culoar, s-a dus spre poartă fiind faultată, n-a fost gol, apoi, la ultima fază, gazdele au obținut egalarea.

MKS Zaglebie Lubin – CS Minaur Baia Mare: 23-23 (12-12)

• Sala sporturilor RCS din Lubin; cca 1.600 spectatori
  • Arbitri: Valery Butskevich și Yury Butskevich (Belarus). Delegat EHF: Peter Eles (Ungaria)
  • Aruncări de la 7m: 5-4 (transformate: 3-1; au ratat: Kochaniak Sala, Labuda / Lavko, Laslo, Severin). Minute de eliminare: 6-6
  • MKS Zaglebie: Monika Maliczkiewicz (11 intervenții), Monika Waz (a apărat un 7m) – Adrianna Gorna 8 (2 din 7m), Patricia Machado Matielli 3, Daria Zawistowska 3, Kinga Grzyb 2, Elena Labuda 2, Kinga Kochaniak-Sala 2 (unul din 7m), Malwina Hartman 1, Daria Milek. Oficiali: Bozena Korkut, Rafal Gasecki, Renata Jakubowska
  • CS Minaur: Amra Pandzic (11 intervenții, a apărat și un 7m), Cristina Enache (2 intervenții) – Cristina Laslo 6 (unul din 7m), Jelena Lavko 6, Yaroslava Burlachenko 4, Asuka Fujita 2, Anca Polocoșer 2, Raluca Petruș 1, Alexandra Severin 1, Eva Kerekes 1, Angela Cioca, Ana Maria Tănasie, Karoline Helena de Souza, Aleksandra Zych, Andreea Țîrle. Nu a jucat: Maria David. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu