Cupa Mondiala 2010: Uruguay – Africa de Sud: 3-0 – Sud-americanii la un pas de calificare

Selectionata Uruguayului a invins miercuri cu scorul de 3-0 (1-0) reprezentativa Africii de Sud, gazda Cupei Mondiale de fotbal, la Tshwane/Pretoria, intr-un meci din Grupa A a competitiei.

Uruguayenii s-au impus prin golurile marcate de Diego Forlan (24, 80 – penalty) si de Alvaro Pereira (90+5), fostul jucator de la CFR Cluj, si au facut un pas mare spre optimile de finala ale competitiei, in timp ce Bafana Bafana este aproape eliminata.

Uruguayenii, superiori din punct de vedere valoric, au controlat meciul la capitolul tactica inca din debut. Organizarea superioara a ”celestilor” a facut ca Bafana Bafana sa aiba prima ocazie decenta abia in minutul 40, cand Mphela a trimis cu capul pe langa poarta.

Sud-americanii au avut un dispecer de calitate, Forlan, care a lansat o serie de baloane catre ”sagetile” Suarez si Cavani, nefructificate insa. Suarez a avut doua sanse bune (23, 33), dar nu a reusit sa schimba tabela. Forlan a reusit sa deschida scorul in minutul 24, cu o executie de senzatie, un sut de la aproape 30 de metri care a trimis balonul Jabulani sub transversala portii lui Khune: 0-1.

Africa de Sud nu a avut mai multe sanse de izbanda nici in repriza secunda, evoluand tot cu un singur atacant, Mphela, de cele mai multe ori izolat intre fundasii uruguayeni. Constructia echipei gazda a fost de cele mai multe ori greoaie, din cauza blocajului facut de uruguayeni, dublat de un pressing aproape pe tot terenul.

Mphela a fost aproape sa sanctioneze o iesire mai putin inspirata a portarului Muslera, care a implinit in ziua jocului 24 de ani. Portarul lui Lazio a fost, insa, la post la sutul lui Modise (68), dupa ce Cavani luftase in celalalt careu. Presiunea accentuata a sud-africanilor a facut ca oaspetii sa faca un pas inapoi, dar ocaziile cu adevarat periculoase au intarziat sa apara.

Dupa ce sutul lui Suarez a fost respins de portarul Khune, acelasi atacant uruguayan este gasit in careu, iar portarul sud-african in faulteaza, fiind eliminat. Forlan transforma penalty-ul si transeaza soarta meciului, intristand un stadion intreg: 0-2 (80). Dezastrul a fost completat de golul lui Alvaro Pereira (90+5), care a indeplinit o simpla formalitate la centrarea lui Suarez: 0-3.