Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Uruguay – Ghana: 1 – 1 (4 – 2, la penalty-uri) – Meci de infarct, cu hent pe linia portii si 11 m ratat, in ultimul minut

Uruguay a reusit cea mai mare performanta a sa din ultimii 40 de ani si va juca in semifinale cu Olanda, dupa un meci cu un final dramatic, in care Suarez si Muslera au fost oamenii decisivi pentru calificare.

Ghanezul Sulley Muntari a marcat primul gol al meciului, cu un sut de la circa 35 de metri (45+2), iar Uruguay a egalat prin Diego Forlan, dintr-o lovitura libera, in min. 55. In ultimele secunde ale prelungirilor, atacantul uruguayan Suarez a salvat golul cu pretul eliminarii, iar Asamoah Gyan a ratat penalty-ul. Muslera a aparat doua lovituri de departajare, Abreu a transformat sutul decisiv si Ghana a fost eliminata.

Uruguay a dominat prima parte a jocului si a beneficiat de ocazii la poarta lui Kingson, care s-a remarcat de cateva ori. Portarul ghanez a fost la post la sutul lui Suarez (11) si a avut un reflex foarte bun si in min. 18, la reluarea lui Cavani, deviata de Vorsah. Kingson a salvat golul la sutul lui Suarez (26), dupa care africanii au iesit tot mai mult la atac.

Ocaziile nu au intarziat sa apara si Vorsah (30) a ratat o sansa foarte buna, dupa care Gyan (31) si Muntari (39) au fost si ei aproape de tinta. Prince Boateng a ratat golul Mondialului, in min. 45, cand a trimis din foarfeca pe langa poarta. Cand toata lumea se pregatea de pauza, Muntari a expediat o torpila de la circa 35 de metri, iar Muslera, mascat, a plonjat tardiv: 0-1 (45+2).

In partea secunda, Uruguay a presat mai mult si a reusit golul egalarii in min. 55, din lovitura libera, prin Diego Forlan, care l-a surprins pe Kingson: 1-1. Ocaziile au alternat la cele doua porti, cu Gyan (58, 73) si Muntari (66) periculosi la buturile lui Muslera, Suarez (63, 70, 78), Forlan (74) si Maxi Pereira (82) la poarta ghanezilor.

Niciuna dintre echipe nu a reusit sa puncteze, astfel ca s-a ajuns in prelungiri. Africanii au dat dovada de ceva mai multa insistenta, dar forcingul s-a stins si sud-americanii au revenit din nou in joc. Uruguayenii au cerut penalty in minutul 103, cand Abreu a fost busculat in careu de Pantsil, dar arbitrul a considerat ca a fost un duel regulamentar.

Ghanezii au fost mai periculosi in final, iar Appiah (114), Gyan (117), Boateng (118, 119) au ratat cele mai bune situatii ale prelungirilor, uruguayenii avand o singura ocazie notabila, Forlan (115). Ultimele secunde au fost dramatice, cu africanii in atac, Suarez respingand balonul de pe linia portii cu mana, cu pretul unui cartonas rosu, dar Gyan a ratat penalty-ul, sutand in bara transversala (120+2). Gyan transformare doua penalty-uri pentru Ghana in faza grupelor.

”Celestii”, campioni mondiali in 1930 si 1950, au mai disputat semifinale, in 1970, in vreme ce Ghana a ratat o calificare istorica in semifinale, atat pentru ea, cat si pentru continentul african.

Uruguay – Ghana 1-1 (0-1, 1-1), 4-2 dupa prelungiri; la loviturile de departajare

Au marcat: Diego Forlan (55), respectiv, Sulley Muntari (45+2).

Asamoah Gyan a ratat un penalty in minutul 120+2.

Au executat in ordine loviturile de departajare: Diego Forlan 1-0 (gol), Asamoah Gyan 1-1 (gol), Mauricio Victorino 2-1 (gol), Stephen Appiah 2-2 (gol), Andres Scotti 3-2 (gol), John Mensah 3-2 (ratare – a aparat Muslera), Maximiliano Pereira 3-2 (ratare – peste poarta), Dominic Adiyiah 3-2 (ratare – apara Muslera), Sebastian Abreu 4-2 (gol).

Johannesburg, stadion ”Soccer City”: 84.017 spectatori; 13 grade Celsius

CM 2010, sferturi de finala

Au evoluat echipele:

URUGUAY: 1. Fernando Muslera – 16. Maximiliano Pereira, 2. Diego Lugano (capitan; 19. Andres Scotti, 38), 6. Mauricio Victorino, 4. Jorge Fucile – 17. Egidio Arevalo Rios, 15. Diego Perez, 20. Alvaro Fernandez (14. Nicolas Lodeiro, 46) – 7. Edinson Cavani (13. Sebastian Abreu, 76), 9. Luis Suarez, 10. Diego Forlan. Antrenor: Oscar Tabarez.

Rezerve neutilizate: 12. Juan Castillo, 23. Martin Silva – 3. Diego Godin, 22. Martin Caceres, 5. Walter Gargano, 8. Sebastian Eguren, 11. Alvaro Pereira, 21. Sebastian Fernandez, 18. Ignacio Gonzalez.

GHANA: 22. Richard Kingson – 4. John Pantsil, 5. John Mensah (capitan), 15. Isaac Vorsah, 2. Hans Sarpei – 6. Anthony Annan – 7. Samuel Inkoom (10. Stephen Appiah, 74), 21. Kwadwo Asamoah, 23. Kevin-Prince Boateng, 11. Sulley Muntari (18. Dominic Adiyiah, 88) – 3. Asamoah Gyan. Selectioner: Milovan Rajevac.

Rezerve neutilizate: 1. Daniel Agyei, 16. Stephen Ahorlu – 17. Ibrahim Ayew, 19. Lee Addy, 20. Quincy Owusu-Abeyie, 9. Derek Boateng, 12. Prince Tagoe, 14. Matthew Amoah.

Arbitru: Olegario Benquerenca; arbitri asistenti: Jose Cardinal, Bertino Miranda (toti din Portugalia); arbitru de rezerva: Alberto Undiano (Spania)

Cartonase galbene: Fucile (20), Egidio Arevalo Rios (48), Pantsil (54), Perez (59), Sarpei (77), Mensah (93).

Cartonas rosu: Luis Suarez (120+1).