Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Uruguay – Coreea de Sud: 2-1 – Sud-americanii, primii calificati in sferturi

Uruguay a invins Coreea de Sud cu scorul de 2-1 (1-0), sambata, la Port Elizabeth, in primul meci din optimile de finala ale Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud.

Luis Suarez a a marcat pentru uruguayeni in min. 8 si 80, iar Lee Chung-yong a punctat in min. 68 pentru sud-coreeni, sud-americanii urmand sa joace in sferturi cu invingatoarea din meciul SUA – Ghana, deci, cu posibilitati certe de a atinge semifinalele.

Coreea de Sud a avut prima ocazie mare de gol a intalnirii, in minutul 5, cand Park Chu-young a trimis in bara din dreapta portarului Muslera, din lovitura libera.

Uruguay a deschis scorul apoi, in min. 8, Luis Suarez aparand oportun la bara a doua dupa o centrare a lui Forlan care a trecut pe sub nasul apararii coreene: 1-0.

La adapostul acestui avantaj minim, jocul s-am desfasurat exact cum le-a convenit uruguayenilor, o echipa solida, cu o aparare care nu a primit inca gol la acest turneu final, care stie sa profite de orice ocazie. Suarez ar fi putut dubla avantajul in min. 27, cand a scapat singur spre poarta, dar s-a semnalizat eronat ofsaid.

Asiaticii au presat mai mult, au avut o posesie mai buna, dar nu si-au creat ocazii clare de gol. Park Chu-young a trimis pe langa poarta (32), iar Cha Du-ri (41, 45) a incercat sa-l surprinda pe Muslera cu suturi de la distanta. Suarez a mai avut si el o sansa notabila, in min. 38, cand a reluat modest cu capul din careu. Uruguayenii au cerut si un penalty in minutul 44, cand mingea sutata de Maxi Pereira a lovit mana lui Ki Sung-yong.

La reluare, coreenii au continuat sa care balonul catre poarta uruguayana, dar Luis Suarez a fost individualist in minutul 48, preferand un sut modest, chiar daca putea continua faza. ”Celestii” au acceptat in continuare dominarea, iar ocaziile au inceput sa apara la poarta lui Muslera. Lee Young-pyo a avut o actiune buna pe partea stanga, dar Kim Jae-sung a fost blocat la 6 metri (50), dupa care Park Chu-young (51) a tras peste poarta din careu. Muslera a fost la post la lovitura de cap a aceluiasi Park Chu-young (58), iar Cavani l-a calcat in careu pe Lee Dong-gook (65).

Uruguay a primit primul sau gol la Cupa Mondiala din Africa de Sud in minutul 68, cand Muslera a iesit gresit din poarta, iar Lee Chung-yong l-a sanctionat: 1-1 (68). Imediat (71) autorul golului putea sa repete isprava, dar a tras modest din careu si portarul lui Lazio a prins.

Avand in vedere situatia de pe tabela de marcaj, sud-americanii au iesit la joc si Suarez a avut doua ocazii de gol (73, 74). Atacantul lui Ajax a adus din nou echipa Uruguayului in avantaj in minutul 80, cu un sut splendid din marginea careului mare, cu efect, la coltul lung, mingea lovind bara inainte de a intra in plasa: 2-1. Suarez a ajuns astfel la cota trei in competitie, egal cu Higuain si Vittek.

Lee Dong-gook a avut ultima sansa a egalarii, dar sutul sau, atins de portar, a fost degajat de pe linia portii de Diego Lugano (87).

O victorie a echipei mai valoroase, mai experimentate, in fata unei formatii disciplinate, care a muncit mult. Diferenta s-a vazut de fiecare data cand uruguayenii au apasat pe acceleratie.

Sud-coreenii au incercat, fara succes, pe ”Nelson Mandela Bay” sa obtina prima victorie in fata ”celestilor”, dupa patru esecuri si un egal in meciurile directe. Poate cel mai dureros rezultat dintre acestea a fost pentru asiatici cel de la Cupa Mondiala din Italia (1990), cand Uruguayul castiga cu 1-0, printr-un gol marcat de Daniel Fonseca in minutul 90, in urma caruia obtinea calificarea in optimi.

Coreea de Sud a ajuns pentru a doua oara in optimile de finala ale competitiei in opt participari, dupa ce a reusit premiera in 2002, la turneul organizat impreuna cu Japonia, cand s-a oprit in semifinale.

Uruguay – Coreea de Sud 2-1 (1-0)

Au marcat: Luis Suarez (8, 80), respectiv, Lee Chung-yong (68).

Port Elizabeth, stadion ”Nelson Mandela Bay”: 40.000 spectatori; 18 grade Celsius

CM 2010, optimi de finala

Au evoluat echipele:

URUGUAY: 1. Fernando Muslera – 16. Maximiliano Pereira, 2. Diego Lugano (capitan), 3. Diego Godin (6. Mauricio Victorino, 46), 4. Jorge Fucile – 17. Egidio Arevalo Rios, 15. Diego Perez, 11. Alvaro Pereira (14. Nicolas Lodeiro, 74) – 10. Diego Forlan – 9. Luis Suarez (20. Alvaro Fernandez, 84), 7. Edinson Cavani. Antrenor: Oscar Tabarez.

Rezerve neutilizate: 12. Juan Castillo, 23. Martin Silva – 22. Martin Caceres, 5. Walter Gargano, 19. Andres Scotti, 8. Sebastian Eguren, 21. Sebastian Fernandez, 18. Ignacio Gonzalez, 13. Sebastian Abreu.

COREEA DE SUD: 18. Jung Sung-ryong – 22. Cha Du-ri, 4. Cho Yong-hyung, 14. Lee Jung-soo, 12. Lee Young-pyo – 13. Kim Jae-sung (20. Lee Dong-gook, 61), 16. Ki Sung-yong (19. Yeom Ki-hun, 85), 8. Kim Jung-woo, 17. Lee Chung-yong – 10. Park Chu-young, 7. Park Ji-sung (capitan). Selectioner: Huh Jung-moo.

Rezerve neutilizate: 1. Lee Woon-jae, 21. Kim Young-kwang – 3. Kim Hyung-il, 2. Oh Beom-seok, 23. Kang Min-soo, 11. Lee Seung-yeoul, 6. Kim Bo-kyung, 9. Ahn Jung-hwan, 15. Kim Dong-jin, 5. Kim Nam-il.

Arbitru: Wolfgang Stark (Germania); arbitri asistenti: Jan-Hendrik Salver (Germania), Mike Pickel (Germania); arbitru de rezerva: Joel Aguilar (El Salvador)

Cartonase galbene: Kim Jung-woo (38), Cha Du-ri (69), Cho Yong-hyung (83).