Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: SUA – Ghana: 1-2 – Africanii se califica in sferturi, cu un gol in prelungiri, si vor intalni Uruguay

Ghana a invins SUA cu scorul de 2-1 (1-0, 1-1), dupa prelungiri, sambata seara, la Rustenburg, in optimile de finala ale Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud, si va juca in sferturile de finala cu Uruguay.

Africanii au deschis scorul prin Kevin-Prince Boateng (5), Landon Donovan a egalat dupa pauza (62, penalty), dar Asamoah Gyan a adus golul victoriei Ghanei in prelungiri (93).

Ghanezii, singurii reprezentanti ai Continentului Negru ramasi in competitie, au controlat jocul inca din start, dar prima ocazie de poarta a apartinut americanilor, prin Dempsey, care a tras de la distanta, fara a-i pune probleme portarului Kingson. Pe contra care a urmat, Kevin-Prince Boateng a luat actiunea pe cont propriu si a sutat la coltul scurt, fara sperante pentru portarul Howard: 0-1 (5).

Intr-o repriza in care ghanezii au fost vioara intai, americanii au cautat, totusi, golul egalarii, dar nu au avut decat o singura ocazie buna, prin Findlay (35), care a intrat liber in careu, dar a sutat destul de modest, permitandu-i lui Kingson sa respinga cu piciorul.

Africanii au mai avut doua sanse bune in prima repriza, dar Howard a respins lovitura libera executata de Gyan (18), pentru ca in minutul 37 sa apere sutul la coltul scurt al lui Kwadwo Asamoah.

Americanii au fi putut egala chiar in debutul partii secunde, dar Kingson a salvat golul in fata lui Feilhaber (47). Echipa lui Bradley a atacat in valuri dupa pauza si au pus presiune pe poarta ghaneza, ”Black Stars” limitandu-se la o aparare aglomerata si contraatacuri. Egalarea meritata a venit in minutul 62, de la Donovan, dintr-un penalty scos de Dempsey (faultat de Jonathan Mensah): 1-1. Americanii nu mai primisera un penalty la Cupa Mondiala din 1950.

Ofensiva americana a continuat si Kingson a fost nevoit sa iasa la sacrificiu pentru a-l bloca pe Altidore in minutul 67, scapat spre poarta. Bradley a aparut surprinzator in careu, dar a ezitat si a tras modest, fara probleme pentru Kingson (77). Altidore a fost si el aproape de golul calificarii, dar a trimis din cadere mingea pe langa poarta ghaneza (81), dar scorul a ramas egal si meciul a ajuns in prelungiri.

Echipa lui Rajevac a dat lovitura in minutul 93, prin Asamoah Gyan, care i-a depasit in viteza pe fundasii americani, dupa o lansare a lui Andre Ayew: 1-2.

”Yankeii” au parut descumpaniti de acest gol, nu au mai reusit sa construiasca faze coerente spre poarta lui Kingson, jocul a fost foarte fragmentat, iar Ghana a putut sa isi pastreze avantajul. Americanii au atacat si cu portarul in ultimele secunde de joc, existand chiar un duel aerian intre Kingson si Howard.

Un succes deosebit pentru Ghana, care a reusit astfel sa egaleze cea mai buna performanta a unei echipe africane, sferturi de finala, reusita de Camerun in 1990 si Senegal in 2002.

Ghana, cvadrupla campioana a Africii, este doar pentru a doua oara la Cupa Mondiala si a eliminat SUA si la editia precedenta, invingand-o cu 2-1 in ultimul meci din grupa. In optimi la CM 2006, Ghana a fost intrecuta deBrazilia cu scorul de 3-0.

SUA – Ghana 1-2 (0-1, 1-1), dupa prelungiri

Au marcat: Landon Donovan (62, penalty), respectiv, Kevin-Prince Boateng (5), Asamoah Gyan (93).

Rustenburg, stadion ”Royal Bafokeng”: 34.976 spectatori; 14 grade Celsius

CM 2010, optimi de finala

Au evoluat echipele:

SUA: 1. Tim Howard – 6. Steve Cherundolo, 15. Jay DeMerit, 3. Carlos Bocanegra (capitan), 12. Jonathan Bornstein – 10. Landon Donovan, 4. Michael Bradley, 13. Ricardo Clark (19. Maurice Edu, 31), 8. Clint Dempsey – 17. Jozy Altidore (9. Herculez Gomez, 91), 20. Robbie Findlay (22. Benny Feilhaber, 46). Selectioner: Bob Bradley.

Rezerve neutilizate: 18. Brad Guzan, 23. Marcus Hahnemann – 2. Jonathan Spector, 5. Oguchi Onyewu, 21. Clarence Goodson, 16. Jose Francisco Torres, 7. DaMarcus Beasley, 14. Edson Buddle, 11. Stuart Holden.

GHANA:
22. Richard Kingson – 4. John Pantsil, 5. John Mensah (capitan), 8. Jonathan Mensah, 2. Hans Sarpei (19. Lee Addy, 73) – 7. Samuel Inkoom (11. Sulley Muntari, 113), 6. Anthony Annan, 23. Kevin-Prince Boateng (10. Stephen Appiah, 78) – 21. Kwadwo Asamoah, 13. Andre Ayew – 3. Asamoah Gyan. Selectioner: Milovan Rajevac.

Rezerve neutilizate: 1. Daniel Agyei, 16. Stephen Ahorlu – 17. Ibrahim Ayew, 20. Quincy Owusu-Abeyie, 18. Dominic Adiyiah, 9. Derek Boateng, 12. Prince Tagoe, 14. Matthew Amoah.

Arbitru: Viktor Kassai; arbitri asistenti: Gabor Eros, Tibor Vamos (toti din Ungaria); arbitru de rezerva: Michael Hester (Noua Zeelanda)

Cartonase galbene: Clark (7), Cherundolo (17), Jonathan Mensah (61), Bocanegra (68), Andre Ayew (90+2).Parerea mea: Ii dau Guvernului ceea ce merita: Degetul mijlociu