Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: SUA – Algeria: 1-0 – Americanii se califica in optimi de pe primul loc al grupei, inaintea Angliei

Statele Unite si Algeria s-au intalnit in aceasta dupa amiaza pe Loftus Versfeld Stadium din Pretoria, in ultimul meci din grupa C a Campionatului Mondial 2010, ambele nationale prezentandu-se la aceasta confruntare cu sanse teoretice la obtinerea calificarii in faza optimilor de finala.

Insa pentru a reusi acest lucru atat Statele Unite cat si Algeria aveau neaparata nevoie de victorie, intrucat era dificil de crezut (in ceea ce ii priveste pe americani), ca Anglia nu va invinge pe Slovenia in cealalta partida a grupei.

Iar din aceasta nevoie de victorie a ambelor formatii nu a lipsit mult sa rezulte un egal de care ar fi profitat slovenii. In final ambitia, daruirea si increderea cu care americanii au luptat pana la ultimul fluier le-a adus acestora o binemeritata calificare in faza optimilor si nu in orice fel, ci de pe primul loc in grupa C.

Prima mare ocazie a partidei a avut loc inca din minutul 5, cand fundasul central DeMerit l-a facut regretat pe Onyewu gresind incredibil o minge si dandu-i sansa lui Djebbour sa deschida scorul: din fericire pentru oamenii lui Bob Bradley, reluarea atacantului de la AEK Atena a lovit transversala portii aparate de Howard.

Avea sa ramana cea mai periculoasa faza a jucatorilor antrenati de Rabah Saadane, care desi au dominat la capitolul posesie, nu au reusit sa gaseasca spatii in apararea bine pusa la punct a americanilor. De partea cealalta nationala Statelor Unite, condusa de pe teren de un insiprat Landon Donovan, a avut mai putin timp mingea in posesie, dar a parut sa aiba ideile mai clare.

Prima faza controversata a intalnirii s-a petrecut in minutul 21 cand sutul lui Gomez a fost respins in fata de catre portarul M’Bohli, iar Dempsey a profitat de respingere si a inscris din apropiere, insa golul a fost anulat pentru un offside dubios.

Cu 10 minute inainte de finalul primei parti, din nou Donovan in prim-planul atentiei: trecere eleganta pe langa M’Bohli si incercare de pregatire a sutului, insa din nefericire pentru el Altidore a ajuns primul la balon si a stricat intreaga faza, trimitand mult peste din cinci metri.

Donovan a continuat sa orchestreze atacurile echipei sale si un minut mai tarziu l-a angajat perfect pe Dempsey, iar atacantul lui Fulham a incercat sa il invinga pe M’Bohli, dar a finalizat prea central.

La pauza desi era condusa, Slovenia inca era calificata in urma rezultatului de egalitate de pe stadionul Loftus Versfeld.

In partea secunda americanii s-au dovedit din nou mai insistenti, in cautarea golului care le-ar fi adus prima sansa chiar la castigarea grupei. De aceasta data insa diferenta dintre locul 1 si locul 3 in grupa a fost atat de mica si totusi la un moment dat lucrurile au parut imposibil de surmontat pentru trupa lui Bob Bradley, care parea sa regrete cu siguranta si mai mult odata cu trecerea timpului modul in care au decurs lucrurile pe final in remiza cu Slovenia.

Pe teren americanii au dat tot ce au putut si au fost aproape de gol in cateva situatii: in minutul 68 Buddle a reluat din apropierea portii, dar s-a lovit de opozitia lui M’Bohli, bravul portar algerian. De partea cealalta africanii au lasat si ei precautia la o parte, constienti ca un rezultat de egalitate nu ii ajuta in mod deosebit, iar raspunsul a venit de la Belhadj, care in urma unei curse a intrat intr-o frumoasa combinatie cu Ziani: jucatorul lui Wolfsburg a patruns in careu si a sutat, insa putin pe langa.

In final, totul s-a decis in ultimul moment: in timp ce arbitrul Wolfgang Stark consemna victoria Angliei cu Slovenia, un contraatac incredibil al Statelor Unite s-a finalizat in prima faza cu ratarea lui Dempsey din fara portii, dar cu salvatorul Donovan pregatit sa repare greseala colegului sau.

1-0 pentru Statele Unite, autorul reusitei Landon Donovan, probabil jucatorul care ar fi meritat cel mai mult sa se bucure de acest gol decisiv.

La finalul unei grupe surprinzator de echilibrate si de interesante, Statele Unite termina pe primul loc, in fata favoritei Anglia, desi cele doua nationale incheie la egalitate de puncte. Numarul golurilor marcate a facut diferenta in favoarea americanilor si i-a trimis pe jucatorii lui Bob Bradley in optimile de finala de pe prima pozitie, acolo unde vor intalni pe 26 iunie echipa care se va clasa pe locul secund in grupa D.