Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Spania – Portugalia: 1-0 – Razbunarea ibericilor vine dupa 6 ani de asteptare

Victoria Portugaliei de la Euro 2004 in fata Spaniei a lasat urme adanci in inima spaniolilor. Au cautat razbunarea cu orice pret si au obtinut-0. Neinvinsi de 19 meciuri, elevii lui Carlos Queiroz pleaca acasa inca din faza optimilor dupa ce regina europeana Spania a transat meciul direct dupa golul semnat de David Villa.

Xabi Alonso a fost recuperat de stafful medical spaniol inaintea acestui meci si a intrat inca din primul minut al partidei pe gazon. Vicente del Bosque a aliniat aceeasi garnitura in defensiva, apeland la Sergio Ramos si Capdevilla pe benzile laterale si la cuplul catalan Pique-Puyol in defensiva. Cu Busquets si Xabi Alonso in fata lor plus linia incredibila Xavi-Iniesta dar si cu duo-ul Villa-Torres, Spania arata ca o adevarata campioana europeana.

O echipa de temut, care inca de la vestiare iti da emotii. Queiroz a simtit acest lucru si a incercat sa-si organizeze cat mai bine echipa. A pastrat cuplul de fundasi centrali Carvalho-Alves in teren dar a improvizat in dreapta unde l-a titularizat pe Costa. In rest, acelasi unsprezece deja obisnuit. Coentrao fundas stanga, Tiago, Pepe si Raul Meireles in fata fundasilor, Ronaldo si Simao in benzi, plus masivul Hugo Almeida in atac. Un unsprezce care incerca sa sparga barierele si sa ucida jocul de pase fenomenal al spaniolilor.

Prima sansa de gol a partidei apartine spaniolilor, Torres şutează în vinclul din stânga porţii apărate de Eduardo, la o acţiune pe stânga, dar portarul portughez scoate senzaţional. Peste doar un minut, celalalt atacant spaniol, David Villa il incearca si el pe Eduardo insa vicecampionul Portugaliei este la post. In minutul 8, acelasi Villa este blocat in extremis de Eduardo, care in primele zece minute a fost senzational.

Portughezii trebuie sa faca ceva si incearca riposta, dar Ronaldo bate slab o lovitură liberă de pe stânga. Dupa aproape 20 de minute de joc, Spania avea o posesie a mingii covarsitoare de aproape 65%. Portughezii reactioneaza in sfarsit. Minutul 22,  un contraatac aproape perfect îl aduce pe Tiago în poziţie de finalizare. Mijlocaşul portughez şutează tare de la 16 metri, Casillas respinge, după care portarul spaniol respinge de pe linia porţii în duel cu Almeida la cea mai importanta actiune de gol a alb-verzilor.

In minutul 27, Cristiano Ronaldo isi incearca coechipierul de la Real Madrid, Iker Casillas, din lovitura libera, insa acesta este atent. In minutul 43, dupa o noua ocazie a lui Hugo Almeida, acelasi Casillas a ieşit foarte bine şi a respins din faţa lui Simao, scăpat singur spre poarta Spaniei. 0-0 la pauza, iar portughezii lasa o impresie destul de buna.

Imediat dupa pauza, Carles Puyol este foarte aproape de autogol. Excelentul Hugo Almeida a făcut o cursă superbă pe stânga, l-a căutat pe Cristiano Ronaldo iar capitanul Barcei a intervenit in extremis şi a fost foarte aproape de a marca în poarta lui Casillas. In minutul 57 cei doi selectioneri schimba liniile in atac. Del Bosque il arunca in lupta pe “colosul de pe San Mames”, Fernando Llorente in timp ce Queiroz il scoate pe Almeida si il trimite in teren pe Danny.

Villa isi anunta golul printr-un sut splendid pe langa poarta lui Eduardo, pentru ca in minutul 62, atacantul spaniol sa inscrie din nou la Cupa Mondiala: Xavi Hernandez, poate cel mai bun jucator spaniol asta seara îi pasează cu călcâiul lui David Villa, acesta trage cu stângul, Eduardo scoate din nou fabulos, dar mingea ajunge la acelaşi Villa, care, de această dată cu dreptul, înscrie lejer: 1-0 pentru Spania.

Portughezii acuza socul iar urmatoarea sansa de gol apartine tot elevilor lui Del Bosque, excelentul Eduardo blocand sutul bun al lui Sergio Ramos. Portarul Bragai are replica si la sutul fenomenal al lui David Villa din minutul 77. Pe final, Llorente este si el aproape de gol, dar reia cu capul pe langa poarta centrarea lui David Villa. Portugalia nu raspunde si pierde calificarea in sferturile de finala ale competitiei.

Spania isi ia o frumoasa revansa dupa infrangerea de la Euro 2004 si se califica in sferturile de finala ale competitiei acolo unde va da piept cu reprezentativa Paraguayului. Campionatul Mondial isi pierde totodata una dintre stele: Cristiano Ronaldo merge acasa!