Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Slovenia – SUA: 2-2 – O eroare de arbitraj le-a luat trei puncte americanilor

O grava eroare a centralului malian Koman Coulibaly a decis rezultatul unuia dintre cele mai frumoase meciuri de la actualul Campionat Mondial, iar remiza inregistrata la final mentine suspansul in privinta calificarii din grupa C.

Slovenii au avut 2-0 dupa primele 45 de minute si erau virtual calificati in optimile de finala indiferent de celelalte rezultate ale grupei, dar lipsa de experienta si poate teama de performanta i-a impiedicat sa gestioneze corect avantajul luat inainte de pauza, avand in cele din urma mare noroc sa termine meciul cu un punct.

Fotbalul inchis din primele 10 minute nu lasa sa se intrevada spectacolul si dramatismul ce avea sa urmeze. Meciul a inceput cu un cot in figura aplicat de Dempsey lui Ljubijankic, la care centralul a ramas impasibilit, dar care prevestea un meci incrancenat.

O centrare buna a lui Birsa din minutul 12 la care Novakovic nu a reusit sa ajunga a prevestit insa inceperea spectacolului si deschiderea scorului, survenita un minut mai tarziu. Acelasi Birsa, purtator pe merit al tricoului cu numarul 10, a fost lasat liber in jumatatea de teren americana si a sutat surprinzator de la 25 de metri pe langa un Tim Howard incapabil sa schiteze vreun gest.

In avantaj pe tabela, slovenii s-au grupat imediat in propria jumatate, permitand americanilor sa isi puna in scena jocul curajos pe care il etalasera si cu Anglia. Elevii lui Bob Bradley au inceput sa adune procente la raportul posesiei, dar primul sut pe spatiul portii lui Handanovic a venit abia in minutul 36, la o lovitura libera executata de Jose Torres din pozitie laterala la coltul scurt, respinsa in corner.

Sase minute mai tarziu, dupa un galben vazut aiurea de Findley pentru o minge primita in fata pe care arbitrul a considerat-o hent, americanii au avut o sansa uriasa de egalare, centrarea lui Dempsey prin fata portii fiind respinsa in ultima clipa de Brecko din fata lui Donovan.

Parea ca este doar o chestiune de timp pana cand americanii vor reusi egalarea, dar sansa le-a suras o data in plus slovenilor, care si-au dublat avantajul in minutul 42 prin Zlatan Ljubijankic, lasat singur cu Howard de o pasa de exceptie a lui Novakovic.

Dupa pauza, meciul s-a schimbat total. Odata cu fluierul de start al reprizei americanii s-au napustit in atac si au avut nevoie de doar 3 minute pana sa reduca din diferenta. In minutul 48, Landon Donovan a ramas singur pe dreapta dupa o eroare la interceptie a lui Cesar, a patruns nestingherit pana in apropierea portii slovene si a lansat o torpila din trei metri razant cu fata portarului Handanovic.

Elevii lui Bradley au continuat sa preseze si au starnit panica in defensiva adversa la fiecare centrare sau sut de la distanta, dar slovenii au rezistat eroic. O faza controversata s-a produs in minutul 70, cand americanii au solicitat eliminarea lui Suler dupa un fault din postura de ultim aparator asupra lui Altidore, dar malianul a scos din buzunar doar galbenul si faza s-a incheiat cu un sut al lui Altidore din centrul careului, direct in bratele lui Handanovic.

In fata iuresului american, slovenii renunta total la ofensiva si lipsa lor de curaj este pedepsita in minutul 82: dupa o angajare in adancime, Altidore intoarce mingea cu capul in interiorul careului si fiul selectionerului suteaza cu sete sub transversala pentru 2-2.

La acest scor americanii deveneau favoriti la calificare in fata slovenilor, dar jocul din teren le cerea mai mult. La trei minute de la egalare Maurice Edu a perforat pentru a treia oara poarta europenilor, dar golul perfect regulamentar a fost anulat de centralul din Mali pentru un fault doar de el vazut. Va fi interesant de urmarit daca FIFA va cere explicatii pentru aceasta decizie cel putin ciudata, dar experienta sugereaza ca faza va fi trecuta cu vederea.

In loc de 3-2 s-a terminat remiza, dar rezultatul ramane in avantajul americanilor pe care o victorie in ultimul meci cu Algeria ii propulseaza in optimile de finala indiferent de celelalte rezultate ale grupei.