Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Serbia – Ghana: 0 – 1 – Africanii au castigat in urma unui penalty

Formatia Ghanei a invins Serbia cu scorul de 1-0 (0-0), duminica, la Tshwane/Pretoria, pe stadionul ”Loftus Versfeld”, in Grupa D a Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud.

Unicul gol a fost marcat de Asamoah Gyan, din penalty, in minutul 84, dupa un hent stupid in care al lui Kuzmanovic.

Ghana, cea mai tanara formatie a turneului, a inceput surprinzator fara doua vedete, Appiah si Muntari fiind pastrati pe banca de rezerve. Totusi, ”Black Stars” au avut primele ocazii, insa Gyan a sutat peste poarta din lovitura libera de la circa 21 de metri (4), sutul lui K. Asamoah a fost blocat de Zigic (15), Mensah a trimis pe langa poarta cu capul (20), iar Gyan a trecut amenintator de aproape de o centrare buna a lui Kevin Prince Boateng (21).

Sarbii, la prima editie in aceasta formula, au trecut apoi la un joc de posesie, temperand elanul africanilor. Prima sansa mai buna a echipei lui Radomir Antic a venit in minutul 29, cand Kolarov a trimis razant cu vinclul din lovitura libera de la distanta. Stankovic a tras si el de la departare (39), dar portarul Kingson, care a implinit in ziua meciului 32 de ani, a retinut in doi timpi.

In partea secunda, meciul a avut moment in care s-a jucat pe contre, au existat jumatati de ocazie de ambele parti, dar pana la urma ghanezii au fost mai periculosi. In doua randuri, prin Ayew (54) si Gyan (60), Ghana a fost aproape de gol, insa de fiecare data balonul expediat cu capul a ocolit de putin poarta lui Stojkovic.

Sarcina sarbilor a devenit si mai dificila din minutul 74, cand Lukovic a fost eliminat pentru al doilea cartonas galben, fiind al treilea jucator care a vazut cartonasul rosu la CM din Africa de Sud. Totusi, sarbii au fost mai periculosi in zece oameni. Kingson a respins excelent sutul lui Krasic din pozitie foarte buna (79), pentru ca apoi Vidic sa reia foarte periculos peste poarta (80), Ivanovic (82) a avut o patrundere foarte buna, dar sutul a trecut peste poarta.

Kuzmanovic comite un hent incredibil in careu si Gyan marcheza din penalty: 1-0 (84). A fost prima lovitura de pedeapsa a Mondialului sud-african. Gyan a avut sansa ”dublei” in minutul 90+2, dar mingea trimisa de el a lovit bara.

In ciuda eforturilor disperate, sarbii nu au reusit egalarea, si astfel Ghana, antrenata de sarbul Rajevac, a otinut o victorie nescontata.

In celalalt meci al grupei, Germania intalneste duminica formatia Australiei. Serbia va juca in urmatorul meci cuGermania (18 iunie), iar Ghana va intalni Australia (19 iunie).

Serbia – Ghana 0-1 (0-0)

A marcat: Asamoah Gyan (84 – penalty).

Tshwane/Pretoria, stadion ”Loftus Versfeld”: 45.000 spectatori; 21 grade Celsius

CM 2010, Grupa D

SERBIA: 1. Vladimir Stojkovic – 6. Branislav Ivanovic, 5. Nemanja Vidic, 13. Aleksandar Lukovic, 3. Aleksandar Kolarov – 17. Milos Krasic, 10. Dejan Stankovic (capitan), 11. Nenad Milijas (22. Zdravko Kuzmanovic, 62), 14. Milan Jovanovic (20. Neven Subotic, 76) – 14. Nikola Zigic (8. Danko Lazovic, 70), 9. Marko Pantelic. Selectioner: Radomir Antic.

Rezerve neutilizate: 12. Bojan Isailovic, 23. Andjelko Djuricic – 2. Antonio Rukavina, 16. Ivan Obradovic, 7. Zoran Tosic, 4. Gojko Kacar, 18. Milos Ninkovic, 19. Radosav Petrovic, 21. Dragan Mrdja.

GHANA: 22. Richard Kingson – 4. John Pantsil, 5. John Mensah (capitan), 15. Isaac Vorsah, 2. Hans Sarpei – 12. Prince Tagoe, 6. Anthony Annan, 23. Kevin-Prince Boateng (19. Lee Addy, 90+1), 13. Andre Ayew – 21. Kwadwo Asamoah (10. Stephen Appiah, 73) – 3. Asamoah Gyan (20. Quincy Owusu-Abeyie, 90+3). Selectioner: Milovan Rajevac.

Rezerve neutilizate: 1. Daniel Agyei, 16. Stephen Ahorlu – 17. Ibrahim Ayew, 7. Samuel Inkoom, 8. Jonathan Mensah, 11. Sulley Muntari, 18. Dominic Adiyiah, 14. Matthew Amoah, 9. Derek Boateng.

Arbitru: Hector Baldassi (Argentina); arbitri asistenti: Ricardo Casas (Argentina), Hernan Maidana (Argentina); arbitru de rezerva: Subkhiddin Mohd Salleh (Malayezia).

Cartonase galbene: Zigic (19), Vorsah (26), Lukovic (54, 74), Kuzmanovic (83), Prince Tagoe (89).

Cartonas rosu: Lukovic (74).