Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Paraguay – Spania: 0-1 – Trei echipe europene in semifinale

Sud-americanii pierd teren la Cupa Mondiala din Africa de Sud. Dupa  Brazilia, Chile si Argentina, a venit randul paraguayenilor lui Gerardo Martino. Spania a avut mult noroc, inspiratie dar si calitate. Intr-un meci in care absenta golurilor nu a insemnat automat si absenta spectacolului. Regina Europei si-a ales eroul. Unul imbracat deja in haine noi dar cu acelasi vechi obiceiuri de matador adevarat. David Villa scrie istorie la Cupa Mondiala pentru iberici si ajuta Spania sa se califice in premiera in semifinalele unei competitii de o asemenea anvergura.

Cu un unsprezece neschimbat, Spania lui Vicente del Bosque a suferit evident in prima repriza. debutul meciului a fost unul extrem de plictisitor, miza intalnirii atingand ambele combatante. Suturi de la distante, contre insuficient de tari si reactii infantile au caracterizat debutul ultimului sfert de finala de la Cupa Mondiala din acest an. Practic pana in minutul 25, cele doua echipe s-au asezat in ring asemeni unor boxeri de categorie grea, incercand fiecare sa ocupe centrul suprafetei de combat.

Parca insa niciuna din cele doua echipe nu a reusit sa-si impuna ritmul astfel ca orice incercare parea o sageata fara otrava. Aproape de minutul 30, spaniolii incearca sa mareasca ritmul: Xavi preia spectaculos la 25 de metri de poarta paraguayana si sutează puternic, din intoarcere, putin peste. De aici incolo, elevii lui del Bosque au incercat sa urce cat mai mult jocul in terenul advers si sa puna presiune pe poarta lui Villar. Pe finalul primei reprize are insa loc o faza controversata. Nelson Valdez, atacantul lui Martino reuseste sa trimita mingea in poarta lui Iker Casillas insa, reusita sa este anulata. Primele reluari indica faptul ca paraguayanul se afla int-ro pozitie regulamentara. La pauza insa se intra cu un scor alb, 0-0.

Al doilea mitan nu difera prea tare de primul, insa evenimentele petrecute il fac mult mai spectaculos. In minutul 57, arbitrul Batres dicteaza lovitura de la unsprezce metri pentru paraguayeni. Golgeterul din Liga Sagres, Oscar Cardozo isi asuma responsabilitatea executarii penaltyului: trage plasat insa San Iker Casillas, pareaza, iar rezultatul ramane egal. La faza imediat urmatoare insa, Ellis Park din Joahnnesburg este martorul unui moment incredibil. Villa este faultat in careu iar Batres dicteaza penalty pentru spanioli. Alonso înscrie, dar arbitrul cere repetarea loviturii din cauza mai multor jucători iberici prezenţi în careul paraguayan. La a doua încercare, Villar ghiceşte colţul şi parează mingea trimisă de Alonso, iar un fundaş paraguayan respinge în corner. Interesant este ca portarul paraguayan respinsese mingea in fata pana la Fabregas, mijlocasul lui Arsenal fiind impiedicat in mod evident s-o trimita in plasa de plonjonul disperat al goalkeeperului sud american. Batres nu a mai avut insa tupeul sa dicteze un nou penalty, iar emotiile cresteau la Johannesburg.

Echipele insa sunt reticente dupa aceste evenimente si asteapta. Incercarile de contraatac ale ibericilor sunt blocate de defensiva paraguayana, condusa din nou impresionant de Da Silva sau Morel. Si totusi…istoria se rescrie atunci cand cineva pare cel desemnat sa o schimbe. Numele sau: David Villa, omul care este cel mai rostit nume in acest moment in Spania. Nou intratul Pedro suteaza in bara, mingea a revenit în faţa porţii, unde a fost preluată de magicul Villa, iar acesta a trimis din nou…în bară. Balonul s-a plimbat puţin pe linia porţii şi a intrat în poartă, nu înainte de a lovi puţin şi cealaltă bară a porţii lui Villar. Paraguayul nu mai exista din acel moment iar incercarile disperate din final sunt dejucate de europeni cu extrem de mult calm.

Spania se califica in semifinalele Campionatului Mondial din Africa de Sud, in timp ce Paraguay merge acasa dupa cea mai buna performanta din istoria acestei tari. Eroul spaniol, David Villa este imbratisat de toti colegii. Cardozo, omul care a ratat penaltyul paraguayan la 0-0 are ochii in lacrimi. Nimic nu mai conteaza insa, pentru ca fotbalul are invingatori si invinsi.