Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Olanda – Slovacia: 2-1 – „Portocala” se pregateste pentru confruntarea cu Brazilia

Nationala Olandei a continuat sa arate acelasi joc economicos, dar eficient practicat inca din faza grupelor, si cel mai important a continuat sirul victoriilor de la Campionatul Mondial 2010, fiind, alaturi de Argentina, singura echipa care pana acum s-a impus in toate partidele. Slovacia nu a reusit o noua surpriza desi incheie aventura la turneul final din Africa de Sud cu o evolutie decenta si cu satisfactia performantei de a ajunge pana in optimile de finala.

Primul meci ca titular al lui Arjen Robben la acest Campionat Mondial din Africa de sud. Jucatorul lui Bayern Munchen, aflat inclusiv pe lista pentru Balonul de Aur, a fost trimis pe teren inca din primul minut in locul lui Van der Vaart. In formatia Slovaciei toti ochii au fost atintiti asupra lui Robert Vittek, care in faza grupelor a inscris de numai putin de trei ori, dar si asupra fiului selectionerului Vladimir Weiss, un interesant tanar cu o tehnica si viteza buna.

Van Marvijk a propus o asezare intr-un sistem 4-2-3-1, cu Van Bommel si De Jong in fata liniei de aparare si un impresionant trio ofensiv alcatuit din Robben, Snejder si Kujt in spatele unicului varf, Van Persie. De partea cealalta, Slovacia s-a prezentat in sistemul ei obisnuit, 4-3-1-2 cu Marek Hamsik in sprijinul lui Jendrisek si a celui care se bucura de statutul de om al momentului, Vittek.

Prima repriza a fost controlata in cea mai mare parte de Olanda cu calm, echipa care a incercat sa construiasca actiuni cu rabdare, in fata unei nationale a Slovaciei ordonata si bine asezata pe teren. Slovacii au incercat in acelasi timp unele atacuri timide pe contraatac, finalizate cu suturi spre poarta aparata de Stekelenburg, insa fara un grad ridicat de periculozitate.

Iar prima repriza a fost decisa de diferenta valorica indiviuala a jucatorilor olandezi, mult supreioara celei a adversarilor slovaci. Arjen Robben si-a facut revenirea cu gol, valorificand lansarea milimetrica a lui Snejder, si finalizand cu piciorul stang la coltul scurt dupa doua dribblinguri elegante in fata apararii slovace. Totusi portarul Mucha isi poate reprosa lipsa de reactie la sutul olandezului.

Dupa avantajul adus de executia lui Robben, Olanda s-a limitat in a control rezultatul si a reusit acest lucru fara a intampina mari dificultati produse de formatia lui Vladimir Weiss. A rezultat astfel o perioada in cea mai mare parte linistita pana la pauza, cu olandezii gestionand atent posesia balonului, iar slovacii incapabili sa puna in pericol paorta lui Stekelenburg.

Partea secunda a debutat fara nicio schimbare, atat in privinta alcatuirilor celor doua echipe, cat si a jocului exprimat pe teren. Formatia lui Vladimir Weiss s-a aflat in dificultate in special la mijlocul terenului, insa olandezii nu au inchis meciul definitiv, iar in minutul 67 slovacii au beneficiat de marea lor sansa de a produce surpriza: Kucka a centrat in careu pentru Vittek, atacatul lui Lille a reluat cu stangul spre poarta lui Stekelenburg, ratand pentru putin egalarea.

70 de minute a durat partida lui Arjen Robben, revenit dupa o accidentare si inlocuit de tanarul si promitatorul Elia. De partea cealalta, Slovacia a raspuns prin inlocuirea lui Jendrisek cu Kopunek. Dupa marea ocazie a adversarilor, raspunsul olandezilor a venit in minutul 73 cand Kujt (revenit pe partea stanga a terenului, dupa ce in prima parte a evoluat pe dreapta) trimite un puternic sut cu piciorul drept, dar Mucha salveaza respingand in corner.

Portarul lui Legia Varsovia s-a vazut totusi invins a doua oara cu sase minute inainte de final: Kuyt ajunge la balon inaintea lui Mucha, dovedeste altruism intorcand balonul pentru Snejder, iar jucatorul lui Inter indeplineste o simpla formalitate asigurand calificarea in sferturile de finala pentru Olanda.

In prelungiri este timp si pentru un moment personal de glorie in contul lui Robert Vittek, care in urma unui penalty acordat dupa un fault al lui Stekelenburg, reduce din diferenta si inscrie cel de-al patrulea gol de la Campionatul Mondial, insuficient insa pentru a mai schimba soarta calificarii.

Rezultat final 2-1, iar nationala lui Bert van Marwijk obtine o calificare asteptata si meritata in faza sferturilor de finala, unde se prefigureaza un interesant duel cu Brazilia.