Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Olanda – Brazilia: 2-1 – Surpriza s-a produs. Vedetele pleaca la plaja

Dupa ce a controlat jocul in prima repriza si a marcat prin Robinho (10), Brazilia a cazut dupa pauza, iar Olanda a intors scorul prin autogolul lui Felipe Melo (53) si reusita lui Wesley Sneijder (68). In semifinale, Olanda, fara van der Wiel si Nigel de Jong (suspendati), va intalni invingatoarea dintre Uruguay si Ghana.

Brazilia, care a jucat in albastru si alb, a avut initiativa din primele minute ale jocului si a speculat in min. 10 improvizatia din centrul apararii olandeze, in urma accidentarii de ultim moment (la incalzire) a titularului Joris Mathijsen. Felipe Melo a trimis o geniala pasa printre, Robinho a tasnit si l-a invins pe Stekelenburg: 0-1 (10).

Olanda a avut cea mai buna ocazie a sa in minutul urmator, cand Kuyt a tras periculos la coltul scurt, dar Julio Cesar a acordat corner.

Selecao, cu antrenorul Dunga ca un leu in cusca, a facut spectacol in multe momente, ratand cateva ocazii clare de gol. Juan a tras peste poarta din numai 6-7 metri (25), Stekelenburg a respins magistral sutul la vinclu al lui Kaka (31), goalkeeperul olandez salvand golul si inainte de pauza (45+1), la sutul lui Maicon, la coltul scurt.

Brazilienii au intrat relaxati dupa pauza si acest lucru i-a costat, Olanda egaland in minutul 53, la o nesincronizare a apararii, cand Felipe Melo a deviat in propria poarta centrarea lui Sneijder: 1-1. Chiar daca Selecao a mai avut doua situatii destul de bune, suturi Dani Alves (61) si Kaka (66), ambele pe langa tinta, ”portocala mecanica” a jucat cu ambitie, a fost mai insistenta si a preluat conducerea dupa o faza tratata din nou cu lejeritate de defensiva sud-americana: corner executat de Robben, Kuyt a prelungit la micutul Sneijder (doar 1,70 m), care a marcat cu capul: 2-1 (68). In plus, Felipe Melo, dupa ce a fost inger (la pasa de la primul gol), a devenit demon, marcand un autogol si fiind eliminat pentru o interventie brutala la Robben.

Echipei lui Dunga nu i-a mai iesit nimic, jocul desfasurandu-se exact cum si-au dorit olandezii, care au mai avut o ocazie mare prin Sneijder (84).

Olanda a ajuns la 24 de meciuri consecutive fara infrangere, ultimul esec datand din 6 septembrie 2008, 1-2 cuAustralia, la Eindhoven.

Brazilia, dupa trei finale jucate la rand (1994, 1998, 2002), a fost eliminata in sferturile de finala la ultimele doua editii ale Cupei Mondiale.

Carlos Dunga, selectionerul Braziliei, era capitanul Selecao la Mondialele din 1994 si 1998 in victoriile cuOlanda, prima oara cu 3-2, iar apoi la loviturile de departajare, cu 4-2 (1-1 dupa prelungiri). Dupa cele trei meciuri jucate pana acum la Cupa Mondiala intre cele doua formatii, castigatoarea a jucat de fiecare data finala, Olandain 1974 (dupa 2-0 cu Brazilia), iar Selecao in SUA 1994 si Franta 1998.

Olanda – Brazilia 2-1 (0-1)

Au marcat: Felipe Melo (53, autogol), Wesley Sneijder (68), respectiv, Robinho (10).

Port Elizabeth, stadion ”Nelson Mandela Bay”: 40.186 spectatori; 24 grade Celsius

CM 2010, sferturi de finala

Au evoluat echipele:

OLANDA: 1. Maarten Stekelenburg – 2. Gregory van der Wiel, 3. John Heitinga, 13. Andre Ooijer, 5. Giovanni van Bronckhorst (capitan) – 6. Mark van Bommel, 10. Wesley Sneijder, 8. Nigel de Jong – 11. Arjen Robben, 7. Dirk Kuyt – 9. Robin van Persie ( 21. Klaas-Jan Huntelaar, 85). Selectioner: Bert van Marwijk.

Rezerve neutilizate: 16. Michel Vorm, 22. Sander Boschker – 15. Edson Braafheid, 12. Khalid Boulahrouz, 4. Joris Mathijsen, 18. Stijn Schaars, 14. Demy de Zeeuw, 20. Ibrahim Afellay, 17. Eljero Elia, 19. Ryan Babel, 23. Rafael van der Vaart.

BRAZILIA: 1. Julio Cesar – 2. Maicon, 3. Lucio (capitan), 4. Juan, 6. Michel Bastos (16. Gilberto, 62) – 13. Daniel Alves, 5. Felipe Melo, 8. Gilberto Silva, 10. Kaka – 9. Luis Fabiano (21. Nilmar, 77), 11. Robinho. Selectioner: Carlos Dunga.

Rezerve neutilizate: 22. Doni, 12. Gomes – 14. Luisao, 15. Thiago Silva, 20. Kleberson, 17. Josué, 19. Julio Baptista, 23. Grafite.

Arbitru: Yuichi Nishimura (Japonia); arbitri asistenti: Toru Sagara (Japonia), Jeong Hae-sang (Coreea de Sud); arbitru de rezerva: Khalil Al-Ghamdi (Arabia Saudita)

Cartonase galbene: Heitinga (14), Michel Bastos (37), Gregory van der Wiel (48), Nigel de Jong (64), Ooijer (76).

Cartonas rosu: Felipe Melo (73).