Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Italia – Noua Zeelanda: 1-1 – Italia confirma inceputurile slabe la turneele finale

Doar un egal pentru Italia in meciul disputat in aceasta dupa amiaza pe Mbombela Stadium din Nelspruit, impotriva Noii Zeelande, scor 1-1. Al doilea rezultat de egalitate pentru formatia lui Marcello Lippi, care ramane astfel cu doar doua puncte in grupa F inainte de ultimele partide si putine sanse in a mai castiga grupa. Mai mult de atat, azzurri risca sa fie chiar eliminati daca nu vor invinge pe Slovacia in partida programata pe 24 iunie pe stadionul Ellis Park.

Atacul campioanei mondiale a fost alcatuit din golgheterul Fiorentinei, Gilardino, si varful lui Juventus, Iaquinta: lista oficiala a formatiei de start din meciul cu Noua Zeelanda, prezentata de Lippi cu putine momente inainte de primul fluier, a confirmat indicatiile venite in ultimele zile din cantonamentul azzurrilor: selectionerul italian a ales sa revina la un clasic sistem 4-4-2, cu Marchetti in poarta in locul lui Buffon, aceeasi linie de aparare folosita in prima partida, Zambrotta pe dreapta, Cannavaro si Chiellini in centru, iar Criscito pe partea stanga.

La mijloc Pepe a fost responsabil de flacul drept, De Rossi si Montolivo (inlocuitorul accidentatului Pirlo) au format cuplul de mijlocasi centrali, iar Marchisio a fost mutat pe partea stanga, desi nu este postul sau preferat, dupa cum a demonstrat si la Juventus tanarul jucator italian.

Prima repriza dintre Italia si Noua Zeelanda s-a incheiat la egalitate, scor 1-1, cu azzurri nevoiti sa alerge dupa egalare, precum in prima partida, cu Paraguay. Formatia lui Herbert a reusit sa deschida in mod surprinzator scorul inca din minutul 7 prin Smeltz, abil in a profita de o greseala generala din apararea italiana, dar aflat si in pozitie de offside la devierea lui Reid.

Italia a acuzat golul si a trait un moment de confuzie, insa treptat a preluat initiativa jocului si a inceput sa isi impuna ritmul, dar a avut ghinion la executia frumoasa a lui Montolivo care printr-un sut de la 30 de metri (minutul 22), a lovit bara portii unui Paston fara reactie.

Presiunea campioanei mondiale s-a concretizat la finalul primei jumatati de ora cand Smith l-a tras de tricou pe De Rossi in suprafata de pedeapsa: acelasi Iaquinta care in urma cu un an inscria doua goluri impotriva Noii Zeelande la Confederations Cup s-a prezentat in fata balonului si a transformat cu siguranta penalty-ul. De semnalat si jocul agresiv al neozeelandezilor, in special unele lovituri cu cotul, sanctionate de arbitru cu cartonas galben, in cazul lui Fallon.

Italia a crescut in joc odata cu trecerea timpului, insa in atac Gilardino a fost ca si inexistent, motiv pentru care nici nu a fost lasat de Lippi sa revina pe teren in repriza secunda, fiind inlocuit de Di Natale. O alta modificare efectuata de selectionerul italian inca din startul partii secunde a fost introducerea lui Camoranesi in locul lui Pepe, doua schimbari post pe post.

Iar intrarea lui Di Natale, golgheterul ultimului campionat de Serie A, s-a vazut inca din primele minute, cand sla utul sau din minutul 48 Paeston a fost nevoit sa boxeze in fata. Lippi a apelat si la a treia inlocuire inca din minutul 60, fortand atacul prin introducerea lui Pazzini in locul lui Marchisio (al carui post de mijlocas stanga s-a confirmat din a nou a nu fi cel mai potrivit), in timp ce selectionerul Ricki Herbert a raspuns de asemenea prin aruncarea in lupta a unui atacant, Chris Wood (West Bromwich Albion), insa in locul unui alt varf, Rory Fallon, care in primele 60 de minute a alergat foarte mult.

Presiune constanta a italienilor in jumatatea adversa si cateva buna sanse pentru jucatorii lui Lippi, in special la suturile de la distante ale lui Montolivo si Camoranesi, dar pericolul nu a lipsit nici de la poarta lui Marchetti, neozeelandezii fiind aproape sa dea lovitura in doua randuri, la ocaziile noului intrat Wood, care in special la faza din minutul 83, cand a reusit sa il depaseasca incredibil de usor pe Cannavaro, ar fi putut aduce o istorica victorie pentru formatia sa.

Doua puncte pentru fiecare dintre cele doua nationale inainte de ultimele meciuri din grupa: pentru Italia calificarea nu este compromisa, insa lucrurile se complica deoarece azzurri au neaparata nevoie de victorie in partida cu Slovacia, preferabil la cat mai multe goluri diferenta pentru a merge mai departe de pe locul secund in optimile de finala, unde ar urma sa intalneasca pe Olanda. Sanse teoretice de calificare si pentru Noua Zeelanda, care va avea insa o dificila sarcina in confruntarea cu Paraguay.