Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Honduras – Chile: 0-1 – Chilienii se vor bate cu Elvetia pentru accederea in sferturi

“Suazo free” (fara Suazo). Asa a inceput partida Honduras-Chile, cu niciunul dintre cei doi atacanti cu numele de Suazo pe gazon. Golgeterii celor doua formatii, David Suazo de la Honduras si Humberto Suazo de la chilieni nu s-au refacut in timp util pentru a intra pe gazon din primul minut al partidei de debut la Cupa Mondiala.

Selectionerul columbian, Reinaldo Rueda a primit insa si o veste buna inaintea de debutul meciului cu Chile: Wilson Palacios, mijlocasul lui Tottenahm, accidentat in partida amicala cu Romania era complet refacut. Era de altfel singura veste buna pentru Rueda, care ii pierduse pe rand pe Carlo Costly, David Suazo si mai nou Julio Cesar de Leon, practic trei dintre cele mai grele piese al echipei sale.

Astfel, asa cum era de asteptat, Rueda a trimis in teren un 4-5-1 in care veteranul Carlos Pavon a fost singurul jucator fara sarcini defensive. In rest, extremele Alvarez si Guevarra au fost nevoite sa nu urce prea tare si asta pentru ca benzile chiliene si mai ales Arturo Vidal au pastrat acel joc ofensiv impregnat de selectionerul Bielsa.

Acesta din urma a pastrat sistemul cu trei fundasi centrali, folosindu-i pe Anibal Isla, Ponce si Gary Medel ca titulari. In fata lor, un mijlocas cu sarcini defensive, Carmona. In rest, chilienii au avut practic sase jucatori de profil ofensiv in teren, pentru ca pe langa varfurile Alexis Sanchez si Jean Beausejour, Validvia, Vidal, Fernandez, sau Millar sunt toti jucatori de profil ofensiv.

Si chilienii au inceput mult mai bine meciul. Primele ocazii vin in urma unor suturi inselatoare trimise de Arturo Vidal si Matias Fernandes, insa Valladares scapa fara gol. Bielsa isi studiase in amanunt adversarul pentru ca prima indicatie care se putea observa cu ochiul liber era ca chilienii incearca sa profite din orice pozitie de calitatea modesta a portarului hondurian prin suturi puternice.

De departe cei mai periculosi chilieni in prima parte au fost rapizii Valdivia si Alexis Sanchez. Primul a sutat extrem de periculos in minutul 20, insa mingea care se indrepta spre vinclul portii honduriene a fost deviata in extremis de fundasul Izaguirre in corner. Cu o linie de mijloc mult mai mobila, sud americanii au dominat clar mijlocul terenului, acolo unde cei cinci mijlocasi hondurieni au cedat practic intentionat lupta sperand la cateva contraatacuri distructive.

Cu zece minute inainte de pauza insa, elevii lui Reinaldo Rueda cedeaza. Atacantul lui Club America, Jean Beausejour, marcat strans de hondurianul Mendoza, reuseste sa inscrie cu noroc din sase metri dupa pasa excelenta primita de la mijlocasul lui Sporting Lisabona, Matias Fernandez. Pana la pauza, cele doua echipa isi impart ocaziile, chilianul Valdivia ajunge prea tarziu la mingea ricosata din mana lui Figueroa (ca urmare a sutului lui Alexis Sanchez) si comite fault la portar, iar hondurianul Ramon Nunez suteaza bine din lovitura libera de la peste 30 de metri insa Bravo respinge in corner. Chilienii intra cu avantaj la cabine si cu o posesie aproape zdrobitoare: 69%.

La reluare, Alexis Sanchez isi continua jocul excelent, insira trei hondurieni si paseaza excelent spre Beausejour, dar acesta este deposedat in ultima clipa de Figueroa. Imediat, hondurienii ataca pentru prima data mai periculos, iar Gary Medel este nevoit sa intervina la limita pentru a-l opri pe Alvarez.

Elevii lui Rueda cer penalty, insa arbitrul din Seychelles vede bine si lasa jocul sa continuie. Bielsa schimba pentru prima data si trece la sistemul cu patru fundasi din minutul 55, cand il scoate pe Rodrigo Millar si il trimite in teren pe Gonzalo Jara, fundasul central al luI West Bromwich Albion. Rueda modifica si el, scotandu-l din teren pe veteranul Carlos Pavon si aruncandu-l in joc pe Georgie Welcome, jucator in Honduras la Motagua.

In minutul 62, Alexis Sanchez dribleaza scurt, intra in careu lateral dreapta dar suteaza putin pe langa poarta lui Valladares. Doua minute mai tarziu, portarul hondurian face realmente minuni cand reuseste sa-l opreasca pe fundasul central Waldo Ponce. Acesta a reluat cu capul din trei metri insa Valladares a intervenit miraculos.

Portarul gruparii honduriene Deportivo Olimpia a reusit probabil parada Mondialului pana acum. Rueda il trimite in teren si pe Hendry Thomas in locul capitanului Amado Guevarra, extrem de sters in partida de azi, insa jocul hondurienilor nu capata deloc culoare.

Chilienii reusesc sa inscrie din nou cu 15 de minute inainte de final, insa Valdivia se afla intr-o evidenta pozitie de offside. Marcelo Bielsa apeleaza la Pablo Contreras, jucatorul in varsta de 32 de ani luandu-i locul lui Arturo Vidal, cu zece minute inainte de final, iar in ultimele cinci minute il arunca in lupta si pe Mark Gonzalez.

Scorul insa nu se mai modifica, iar Chile castiga dupa 13 ani din nou un meci de Campionat Mondial, 1-0 in fata reprezentativei statului Honduras. Elevii lui Marcelo Bielsa depasesc insa cel mai modest adversar din grupa, iar partidele cu Spania si Elvetia se anunta mult mai complicate. Urmatorul test al chilienilor va fi partida cu Elvetia de pe 21 iunie, in timp ce Rueda et comp vor da piept cu campioana europeana Spania, in aceeasi zi de la 21:30.