Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Germania – Serbia: 0-1 – Nemtii nu au reusit sa isi revina dupa eliminarea lui Klose

In urma cu cateva minute, s-a incheiat meciul dintre Germania si Serbia, din grupa D a turneului final al Campionatului Mondial de Fotbal desfasurat in Africa de Sud. Pornind ca mare favorita, Germania nu a reusit sa se impuna in fata sarbilor.

Dupa un inceput in care ambele echipe au atacat poarta adversa, echilibrul s-a rupt in minutul 36, cand, in urma unei interventii din spate, Klose a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat, Germania ramanand in zece oameni.

La doar un minut, a venit si golul, pe fondul unei lipse de concentrare din partea nemtilor. O centrare de pe dreapta pentru lovitura de cap a lui Zigic. Acesta insa, a recentrat in fata portii, iar Jovanovic, singur cu portarul, a marcat. 1-0.

Incet, incet, sarbii s-au retras, mizand doar pe contraatac. In repriza a doua, Joachim Lowe a mizat totul pe cartea atacului, insa Germania nu a reusit sa inscrie. Mai mult, nemtii s-au deschis in aparare, permitand mai multe atacuri rapide ale sarbilor care au fost foarte aproape de gol.

Pana la final, nu s-a mai inscris, iar Serbia a reusit o surpriza la Mondiale, invingand Germania, una dintre echipele favorite la castigarea trofeului.