Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Germania – Ghana: 1-0 – Ambele formatii se califica in optimi, dupa infrangerea Serbiei in fata Australiei

Cea mai placuta infrangere posibila pentru nationala Ghanei, cea inregistrata in partida din aceasta seara contra Germaniei. La finalul meciului ambele formatii sarbatoresc calificarea in faza optimilor de finala, gratie in special rezultatului oarecum neasteptat din confruntarea dintre Australia si Serbia, in care europenii au pierdut pe mana lor sansa de a termina pe locul secund in detrimentul africanilor.

Germania si-a facut viata usoara, invingand la final cu 1-0, dar intr-o partida in care ghanezii nu le-au fost cu nimic inferiori mult mai titratilor adversari din Europa.

Prima ocazie a meciului i-a revenit echipei lui Joachim Low: inlocuitorul lui Miroslav Klose (suspendat), Cacau l-a pus la incercare pe Kingson inca din minutul trei, dar portarul lui Wigan a raspuns pe masura.

De-a lungul primelor 25 de minute Ghana a facut fata jocului nemtilor fara prea mari probleme, in special datorita ritmului scazut pe care il impunea o nationala a Germania cere nu a parut sa fie cea admirata in partida de debut cu Australia. Insa totul s-a schimbat in ultimele 20 de minute ale reprizei, cand jocul s-a deschis si ocaziile au inceput sa apara: cea mai mare in dreptul lui Ozil, care sigur in fata portarului ghanez nu a finalizat nici puternic, nici plasat, iar Kingson a avut astfel sansa de a se remarca din nou.

Raspunsul africanilor a venit prin lovitura de cap a lui Asamoah Gyan, respinsa de pe linia portii de catre Philipp Lahm, faza la care africanii au solicitat lovitura de la 11 metri pentru un presupus hent. Ultima ocazie a primei reprize se poate trece de asemenea in contul nemtilor, o lovitura libera periculoasa a lui Schweinsteiger: din nou atent Kingson, pregatit sa respinga balonul.

La finalul unei mai degraba dezamagitoare prime reprize a Germaniei, in care Ghana s-a aparat organizat si a iesit in viteza pe contraatac cu fiecare ocazie, jucatorii lui Joachim Low erau totusi calificati, datorita rezultatului similar inregistrat in acel moment si in partida dintre Australia si Serbia.

Partea secunda a debutat cu o foarte mare sansa pentru africani: mijlocasul lui Udinese, Asamoah, s-a aflat in situatie de unu la unu cu Neuer, dar nu a reusit sa concretizeze. Iar ocazia aceasta s-a razbunat 10 minute mai tarziu, cand Germania a reusit sa deschida scorul, oarecum contrar cursului jocului: executia frumoasa cu piciorul stang a lui Mesut Ozil de la marginea careului a adus linistea in tabara germana.

Insa ghanezii nu s-au resemnat si nici nu aveau de ce considerand ca un gol al Serbiei era echivalent cu eliminarea lor. In minutul 65 Ghana a trecut la un pas de egalare: la finalizarea care parea sigura din partea lui Ayew, o noua interventie providentiala a capitanului Lahm, care pentru a doua oara in aceasta partida si-a salvat echipa cu o interventie decisiva.

Din fericire pentru africani, vestile bune veneau de la cealalta partida a grupei, unde la un moment dat Australia conducea pe Serbia cu 2-0, situatie care avantaja Ghana, deoarece in ciuda scorului “socceroos” mai aveau nevoie de inca cel putin doua goluri pentru a se califica.

Nationala Germaniei se impune in final cu 1-0 si castiga grupa D a Campionatului Mondial. In urma infrangerii, colaborate cu scorul din cealalta partida, Ghana incheie pe pozitia secunda si, paradoxal, se poate declara mai mult decat multumita nu doar datorita calificarii ci si a adversarului pe care il va infrunta in optimi, la prima vedere mai accesibil decat cel pe care urmeaza sa il intalneasca adversara sa de azi: pe 26 iunie Ghana disputa cel de-al doilea meci din optimile de finala, cu Statele Unite, in timp ce o zi mai tarziu Germania si Anglia vor juca in ceea ce va reprezenta una dintre cele mai interesante partide din aceasta faza a competitiei.