Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Elvetia – Honduras: 0-0 – Nu e suficient sa invingi Spania pentru a te califica

Ambii manageri au optat pentru sisteme tip 4-4-2. Pentru Honduras, mijlocasul Palacios a preluat postul de atacant, facand pereche cu Suazo, iar ofensiva elvetiana a fost condusa de Derdiyok si N’Kufo. Chiar daca se declarau optimisti inaintea meciului impotriva Elvetiei, calficarea hondurienilor era una imposibila. In fata aveau o defensiva incredibil de solida, iar in celalat meci al grupei, chilienii trebuiau sa castige contra campioanei europene, Spania.

Comasati in propriul careu inca din primele minute ale partidei, hondurienii au preferat tactica bazata pe contraatac. Prima ocazie a europenilor a venit in minutul 8 prin Gokhan Inler, care a tras pe langa din marginea careului. Aranjati pe doua linii in fata propriului careu, hondurienii l-au scapat pe Eren Derdiyok din marcaj si in ciuda faptului ca centrarea expediata de Barnetta a fost perfecta, acesta a trimis cu capul pe langa din apropiere.

Dat ca extrema dreapta la inceputul partidei, Tranquillo Barnetta a facut dese schimburi de locuri cu colegii sai, dand senzatia ca e pe tot terenul. Conectati si la partida dintre Spania si Chile, stafful elvetienilor a primit vestea mult dorita in minutul 37, cand Iniesta a dus scorul la 2-0 in favoarea ibericilor, lucru care le permitea elvetienilor sa invinga la diferenta de doar un gol pentru a se califica in optimi.

Continuand ofensiva catre poarta lui Noel Valladares, Blaise Nkufo si-a trecut si el numele pe lista ghinionistilor. La pauza, generalul Ottmar Hitzfeld a facut prima schimbare inlocuindu-l pe Gelson Fernandes cu elvetianul cu origini turce, Hakan Yakin. Imediat dupa inceperea reprizei secunde, in celalat meci al grupei, Millar reducea din diferenta pentru Chile, iar Elvetia era din nou obligata sa castige meciul cu Honduras la doua goluri diferenta. Prima ocazie de dupa reluare au auvt-o insa hondurienii, jucatorul lui Tottenham, Jerry Palacios irosind sansa de a deschide tabela.

Elevii pregatiti de Hitzfeld au fost insa stapani pe situatie, hondurienii renuntand la posesie de fiecare data, asta permitandu-le europenilor sa construiasca caramida cu caramida. Jucatorii Hondurasului au perefat sa statul in carapace, pentru plecarile rapide pe contraatac. Ratarile nepermise ale jucatorilor Tranquillo Barnetta si Eren Derdiyok si timpul care se scurgea impotriva trupei sale, l-au impins pe tehnicianul elvetienilor sa-i arunce in lupta pe veteranul Alexander Frei si pe un alt jucator de profil ofensiv, Xherdan Shaqiri.

Trecand peste ratarile colosale ale proaspat intratului Frei, elvetienii au intrat in ultimele zece minute ale partidei, ajungand cu fundasii dincolo de linia centrului terenului. Lipsindu-le claritatea in fata portii, europenii le-au dat o sumedenie de sanse pe contraatac hondurienilor, dar baietii lui Reinaldo Rueda n-au stiut sa gestioneze nici macar contratacurile duse in superioritate numerica.

Numarul impresionat de jucatori elvetieni adunat in ultimii 30 de metri nu le-au putut insa aduce si golul, iar partida dintre Elvetia si Honduras s-a incheiat cu acelasi scor cu care a si inceput. Elvetienii isi fac acum bagajele pentru drumul spre casa, singura lor performanta la acest Mondial ramanand victoria la limita impotriva campioanei europene, Spania.