- Publicitate -
Ad imageAd image

Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Coreea de Nord – Coasta de Fildes: 0-3 – Ambele echipe merg acasa

Nationala Coastei de Fildes a facut tot ce a depins de ea in ultimul meci din grupa G a Campionatului Mondial 2010, disputat in aceasta dupa amiaza pe Mbombela Stadium din Nelspruit impotriva Coreei de Nord, pentru a mai avea sanse de a obtine calificarea, insa miracolul de care africanii aveau nevoie pentru a reusi accederea in fazele eliminatorii nu a venit.

Formatia lui Sven Goran Eriksson avea nevoie de o victorie la o diferenta cat mai mare cu scopul de a compensa avantajul obtinut de Portugalia in urma succesului, scor 7-0 impotriva Coreei de Nord, dar si de un ajutor din partea Braziliei in meciul de astazi al echipei lui Dunga cu lusitanii, ajutor care in final nici nu ar fi contat.

Prima ocazie pentru ivorieni a venit inca din minutul 1: minge filtranta catre Keita, care ajunge in situatie de unu la unu cu Myong Guk, insa frumoasa interventie cu piciorul a portarului a salvat pe Coreea de Nord de la a incepe meciul practic de la 0-1. Deschiderea scorului nu a fost decat o chestiune de timp: Yaya Toure a adus pe Coasta de Fildes in avantaj la capatul primului sfert de ora cu o finalizare de la limita careului advers.

Peste doar cinci minute Romaric a dublat avantajul ivorienilor: perfecta tehnica individuala a lui Drogba care, aflat in centrul suprafetei de pedeaspsa, a preluat si a finalizat cu sut, insa executia lui a intalnit doar transversala. Din fericire pentru africani, balonul a ricosat la Romaric care a inscris cu capul in poarta goala.

Constienti ca singura sansa a lor este sa atace continuu, ivorieni si-au creat numeroasele alte ocazii, cea mai mare dintre ele in minutul 38 cand Gervinho a lovit la randul sau bara cu o diagonala din interiorul careului.

La finalul primelor 45 de minute, o dominare totala a Coastei de Fildes s-a concretizat intr-un avantaj de doua goluri, cu asiatici periculosi doar in urma unor faze fixe. In ciuda scorului si a convingatoarei evolutii, africanii aveau in continuare nevoie de un miracol pentru a spera la o calificare in optimile de finala.

In repriza secunda, odata cu trecerea timpului, selectionerul Sven Goran Eriksson i-a aruncat in lupta si pe Salomon Kalou si Aruna Dindane, ambii prezenti in atacul formatiei africane alaturi de Didier Drogba. Sirul ocaziilor la poarta lui Myong-Guk Ri a continuat, Gervinho ratand in minutul 64 o deviere decisiva care ar fi putut insemna 3-0. Forcingul ofensiv de pe final de meci s-a materializat intr-un alt gol, reusit chiar de noul intrat Kalou , atacantul lui Chelsea finalizand dupa centrarea lui Boka, in ciuda iesirii disperate a lui Myong Guk.

Coasta de Fildes incheie astfel pe locul al treilea in Grupa G si saluta Campionatul Mondial din Africa de Sud, dovedindu-se totusi o prezenta onorabila la acest turneu final. De partea cealalta Coreea de Nord dezamageste, terminand ultima in grupa, cu zero puncte si un golaveraj de -11.