Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Coasta de Fildes – Portugalia: 0 – 0 – Meci modest, cu putine ocazii de poarta

Cote d’Ivoire si Portugalia au terminat la egalitate, 0-0, marti, la Port Elizabeth, in Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud.

A fost a doua remiza „alba” a competitiei, dupa cea din prima zi, Franta – Uruguay.

Meciul de debut din „grupa mortii” a propus o prima repriza anosta intre Cote d’Ivoire si Portugalia, cu o singura mare ocazie de gol, o bara a lui Ronaldo, in minutul 11, cu un sut de la circa 25 de metri.

„Elefantii”, cu atacantul vedeta Drogba pe banca de rezerve, au avut doar doua suturi notabile, ambele de la distanta, expediate de Tiene (16) si Tiote (18), dar care au ocolit poarta lui Eduardo.

In rest a fost un joc intre cele doua careuri, in care echipele nu au riscat mai deloc, avand in vedere miza foarte mare a partidei. Relevant este faptul ca singurul sut pe poarta al primei reprize a fost bara lui Ronaldo.

In partea secunda, ivorienii au atacat mai mult si au pus in pericol poarta lui Eduardo in primul rand prin Gervinho (47, 58, 60), dar si prin Kalou (54). Si lusitanii au avut o sansa de gol prin Liedson (58), dar mingea expediata cu capul de atacantul de origine braziliana a fost retinuta de Barry.

Drogba, intrat pe teren in minutul 66 al partidei, a avut o singura ocazie, mare, in minutul 90+1, cand a ratat sutul din careu. In rest, o lupta surda intre cele doua formatii cu putine sclipiri si un rezultat echitabil. Putine reusite si din partea vedetelor Ronaldo si Drogba, care au iesit o singura data la rampa fiecare.

In celalalt meci al grupei, Brazilia si Coreea de Sud au terminat 2 – 1. Ivorienii vor juca urmatorul meci pe 20 iunie cu Brazilia, in vreme ce portughezii vor intalni Coreea de Nord, pe 21 iunie.

Au evoluat echipele:
COTE D’IVOIRE: 1. Boubacar Barry – 21. Emmanuel Eboue (13. Christian Koffi Romaric Ndri, 89), 20. Guy Demel, 4. Kolo Toure (capitan), 17. Siaka Tiene – 5. Didier Zokora, 19. Yaya Toure, 9. Cheik Ismael Tiote – 15. Aruna Dindane, 8. Salomon Kalou (11. Didier Drogba, 66), 10. Gervais Yao Kouassi ”Gervinho” (18. Abdelkader Keita, 82). Selectioner: Sven-Goran Eriksson.
Rezerve neutilizate: 23. Daniel Yeboah, 16. Aristide Zogbo – 2. Benjamin Brou Angoua, 22. Souleymane Bamba, 6. Steve Gohouri, 12. Jean-Jacques Gosso Gosso, 14. Emmanuel Kouamatien Kone, 7. Seydou Doumbia.

PORTUGALIA: 1. Eduardo – 3. Paulo Ferreira, 2. Bruno Alves, 6. Ricardo Carvalho, 23. Fabio Coentrao – 16. Raul Meireles (17. Ruben Amorim, 85), 20. Deco (19. Tiago, 62), 8. Pedro Mendes, 10. Danny (11. Simao, 55) – 7. Cristiano Ronaldo (capitan), 9. Liedson, . Selectioner: Carlos Queiroz.
Rezerve neutilizate: 12. Beto, 22. Daniel Fernandes – 13. Miguel, 4. Rolando, 21. Ricardo Costa, 5. Duda, 15. Pepe, 14. Miguel Veloso, 18. Hugo Almeida.

Arbitru: Jorge Larrionda (Uruguay); Pablo Fandino (Uruguay), Mauricio Espinosa (Uruguay); arbitru de rezerva: Martin Vazquez (Uruguay)

Cartonase galbene: Zokora (7), Ronaldo (21), Demel (21)