Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Brazilia – Coreea de Nord: 2-1 – Vedetele sud-americane s-au intrebuintat serios pentru a castiga la limita in fata unor necunoscuti

Selectionata Braziliei a invins Coreea de Nord cu scorul de 2-1, marti seara, la Johannesburg, in Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud.

Pentru invingatori au marcat Maicon (55) si Elano (72), golul de onoare al asiaticilor fiind semnat de Ji Yun-nam (89).
Brazilia, una dintre marile favorite la titlul mondial, s-a instalat din primele minute in jumatatea nord-coreeana si a pus presiune pe poarta aparata de Ri Myong-guk.

Brazilia a reusit sa deschida scorul printr-o faza de kinograma: Robinho a schimbat partea, balonul a ajuns la Elano, care l-a lansat pe fundasul Maicon, iar jucatorul lui Inter din apropierea liniei de fund a prins un sut cu ristul exterior, care l-a pacalit pe portarul coreean, iesit neinspirat pe centrare: 1-0 (55).

Si al doilea gol al brazilienilor a fost o adevarata opera de arta: o pasa filtranta a lui Robinho, iar Elano, venit lansat, a trimis balonul in plasa: 2-0 (71). Kaka a avut si el o ocazie buna in minutul 73, dar portarul a fost la post. Nilmar l-a pus si el la incercare pe goalkeeperul coreean (80, 85).

Prima faza de poarta a coreenilor din partea secunda s-a consumat in minutul 86, cand Jong Tae-se a fost deposedat in ultimul moment de Juan. Asiaticii au reusit golul de onoare in minutul 89, prin Ji Yun-nam, nesupravegheat de apararea braziliana: 2-1.

Brazilia a reusit o victorie meritata, dupa un meci pe care l-a dominat „da capo al fine”, a tras 26 de suturi la poarta, dintre care 10 pe spatiul portii. Nord-coreenii, o echipa necunoscuta, aflata la prima calificare dupa CM 1966, cand au ajuns in sferturi, au oferit o replica foarte curajoasa si a pierdut onorabil in fata uneia dintre cele mai bune echipe din lume.

In celalalt meci al grupei Cote d’Ivoire si Portugalia au terminat nedecis, 0-0. Ivorienii vor juca urmatorul meci pe 20 iunie cu Brazilia, in vreme ce portughezii vor intalni Coreea de Nord, pe 21 iunie.