Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Brazilia – Chile: 3-0 – Ordem et progresso!

Motto-ul inscriptionat pe steagul brazilian se potriveste perfect actualei echipe a Braziliei. Selecao este poate cea mai organizata nationala din ultimii ani pe care fotbalul de la Rio o propune fotbalului mondial. Brazilia pare o echipa perfecta la minge si, in acelasi timp, un sistem inert in fazele fara minge. Dunga a reintrodus Brazilia ca parte activa si in jocul fara minge. Ramires sau Melo si mai ales Gilberto Silva conduc un asalt foarte mobil asupa jucatorului advers in pozitie de pasa.

Echipa lui Bielsa a aflat repede ca nu are loc de combinatii, iar Alexis Sanchez, starul chilian a oftat tot timpul in cautarea unui camp de lansare. Intre timp, Robinho a decimat cu schimbari scaparatoare de directie tot sistemul defensiv chilian, iar Kaka a distrus cu un raid solitar ce mai ramasese din nervii chilienilor.

Brazilia a jucat la potentialul complet al trasaturilor ei native si a revenit, pentru prima oara de la etapa Scolari, la dimensiunea tactica si la importanta fotbalului de alergatura si convingere. Chilienii n-au avut insa nicio sansa astazi.

Primele minute ale partidei par sa apartina chilienilor care incearca sa indrepte jocul spre poarta lui Julio Cesar. Prima actiune a rosilor este purtata de Isla insa centrarea lateralului chilian ricoseaza in bratele lui Julio Cesar. Brazilienii replica prin Gilberto Silva, al carui sut puternic din afara carelui este respins de Claudio Bravo in corner. Brazilia apasă pe acceleraţie şi devine din ce în ce mai periculoasă iar Robinho si Ramires sunt urmatorii pe lista celor care ii incearca vigilenta portarului chilian.

In minutul 28, brazilienii cer penalty la o intervenţie a lui Carmona la Lucio in urma unei lovituri de colţ executată de Alves dar centralul Webb a lăsat jocul să continue. Peste doar cinci minute, brazilienii rezolva ecuatia calificarii. Mai intai, in minutul 35 masivul fundas central de la AS Roma, Juan se inalta si reia cu capul perfect centrarea lui Maicon, deschizand scorul. Peste doar trei minute, Selecao isi dubleaza avantajul.

Robinho initiaza un atac periculos, continua pasandu-i lui Ricardo Kaka, al carui assist il aduce pe Luis Fabiano in postura de a marca din nou la Cupa Mondiala: 2-0 pentru Brazilia, iar Bielsa intelegea ca meciul s-a jucat. Acelasi atacant al Sevillei este aproape de dubla exact inainte de pauza, insaFabiano desi a reluat spectaculos, a facut-o mult peste poartă. Avantaj de doua goluri pentru brazilieni la pauza.

Marcelo Bielsa muta la reluare si ii trimite in teren pe Rodrigo Tello si Valdivia, in locurile lui Contreras si Gonzalez. Insa tot brazilienii sunt mai periculosi, iar in minutul 57, cursa senzationala a lui Ramires este finalizata cu gol de super starul lui Santos, Robinho: 3-0 pentru Brazilia, un rezultat incontestabil dupa maniera de joc. Replica chilienilor este palida.

Valdivia şutează superb de la marginea careului, dar mingea se duce puţin peste, pentru ca pana la final tot Selecao sa aiba ocaziile mari. Mai intai Kaka a finalizat cu un şut peste o acţiune colectivă a Braziliei iar pe final, Robinho incheie un contraatac spectaculos al brazilienilor cu un nou sut care il remarca pe Claudio Bravo, capitanul chilian.

Ramires si Bustos rateaza ultimele sanse ale brazilienilor suturile lor ocolind poarta excelentului portar chilian. La final, Brazilia spulbera Chile cu un sec 3-0 si asteapta confruntarea cu Olanda din sferturile de finala ale Campionatului Mondial de Fotbal din Africa de Sud.

Brazilia are inca  de explicat un declin aparent inexplicabil inregistrat in ultimii ani si totodata are  de pronuntat ceva credibil sau deficitar despre propriul viitor. Elevii lui Dunga au insa avantajul ca au inteles exact mottoul de pe steagul sfant brazilian: Ordem et progresso!