Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Argentina – Nigeria 1 – 0 – Maradona la prima victorie ca antrenor, la un Mondial

Argentina a castigat prin golul marcat de fundasul Gabriel Heinze (6), in ceea ce a insemnat revenirea victorioasa a lui Diego Maradona la Cupa Mondiala, dar in postura de antrenor.

Suedezul Lagerback a raspuns tactic alegerii lui Maradona de a folosi trei fundasi si a aliniat si el trei atacanti, din aceste optiuni iesind un meci spectaculos, ofensiv, cu multe faze de poarta.

Africanii au avut prima ocazie a partidei, in min. 3, prin Obasi, al carui sut a trecut pe langa coltul lung al portii lui Romero. Echipa lui Maradona s-a avantat in atac si a inceput sarabanda ocaziilor ratate. Higuain a trimis pe langa poarta din numai cativa metri, la patrunderea lui Messi (4), iar portarul african s-a remarcat la sutul decarului argentinian (6). La cornerul care a urmat, Heinze a trimis balonul in plasa, deschizand scorul, dupa centrarea lui Veron: 1-0 (6). Enyeama a fost in continuare cel mai ocupat om, evidentiindu-se la suturile lui Messi (18, 37) si Higuain (21).

Obasi a ratat si el in minutul 28, aratand ca exista o problema pe flancul drept al apararii sud-americane. Meciul a mai scazut in ritm cu trecerea timpului, argentinienii avand un excelent joc de posesie.

Dupa pauza, Messi a fost din nou in fata golului (49), dar devierea sa la centrarea lui Veron a ocolit poarta. Jucatorul Barcelonei a ratat din nou, in minutul 65, la capatul unui contraatac supranumeric. Apoi, Messi a pasat pentru Higuain, al carui sut a fost respins de Enyeama (61).

Fortata de situatia de pe tabela de marcaj, Nigeria a fost mai activa, a riscat mai mult, dar cu toate acestea nu a gasit spatiul portii lui Romero. Taiwo a avut cea mai mare ocazie a ”Super Vulturilor”, cand sutul Taiwo a trecut foarte aproape de poarta argentiniana. Fundasul lui Olympique Marseille s-a accidentat la aceasta faza, suferind o intindere la pendularea din momentul sutului. Primul sut pe poarta al nigerienilor a venit abia in minutul 78, din partea lui Martins, dar Romero a respins.

Finalul a fost pe contre, dar Messi nu s-a lipit de gol nici in minutul 81, cand a tras in portarul african, din apropiere. Imediat, la poarta cealalta, Kalu Uche a ratat egalarea din numai cativa metri (82). Yakubu a tras periculos din intoarcere, iar balonul a trecut peste transversala (87).

O victorie meritata a sud-americanilor, dupa cel mai frumos meci de pana acum al competitiei, chiar daca nu s-a marcat decat un gol, existand destul faze de fotbal adevarat.

Argentina a intalnit o formatie africana pentru a treia oara la rand in debutul competitiei, dupa Nigeria in 2002 (1-0) si Côte d’Ivoire in 2006 (2-1). Nigerienii nu au avut noroc nici de aceasta data in fata Argentinei, care i-a invins la CM din 1994 (2-1) si 2002 (1-0).

Africanii nu au reusit sa razbune infrangerea din finala turneului olimpic de la Beijing (0-1), din 2008, in fata Argentinei. S-au reintalnit pe teren Sergio Romero, Angel Di Maria, Javier Mascherano si Lionel Messi de o parte, Sani Kaita, Peter Odemwingie, Chinedu Obasi Ogbuke si Victor Obinna de cealalta parte.

In primul meci al Grupei B, Coreea de Sud a invins Grecia cu scorul de 2-0. In urmatoarele partide, pe 17 iunie, Nigeria va intalni Grecia, iar Argentina va infrunta Coreea de Sud.

Argentina – Nigeria 1-0 (1-0)

A marcat: Gabriel Heinze (6).

Johannesburg, stadion ”Ellis Park”: 55.686 spectatori; 16 grade Celsius

CM 2010, Grupa B

ARGENTINA: 22. Sergio Romero – 2. Martin Demichelis, 13. Walter Samuel, 6. Gabriel Heinze – 17. Jonas Gutierrez, 8. Juan Sebastian Veron (20. Maximiliano Rodriguez, 75), 14. Javier Mascherano (capitan), 7. Angel Di Maria (4. Nicolas Burdisso, 85) – 10. Lionel Messi – 11. Carlos Tevez, 9. Gonzalo Higuain (19. Diego Milito, 79). Selectioner: Diego Maradona.

Rezerve neutilizate: 21. Mariano Andujar, 1. Diego Pozo – 15. Nicolas Otamendi, 3. Clemente Rodriguez, 12. Ariel Garce, 5. Mario Bolatti, 23. Javier Pastore, 16. Sergio Aguero, 18. Martin Palermo.

NIGERIA: 1. Vincent Enyeama – 17. Chidi Odiah, 2. Joseph Yobo (capitan), 6. Danny Shittu, 3. Taye Taiwo (12. Kalu Uche, 75) – 14. Sani Kaita, 20. Dickson Etuhu, 15. Haruna Lukman – 19. Chinedu Obasi (11. Peter Odemwingie, 60), 8. Yakubu Aiyegbeni, 18. Victor Obinna (9. Obafemi Martins, 52). Selectioner: Lars Lagerback.

Rezerve neutilizate: 23. Dele Aiyenugba, 16. Austin Ejide – 22. Dele Adelaye, 5. Rabiu Afolabi, 21. Elderson Uwa Echiejile, 13. Yusuf Ayila, 4. Nwankwo Kanu, 10. Brown Ideye, 7. John Utaka.

Arbitru: Wolfgang Stark (Germania); arbitri asistenti: Jan-Hendrik Salver (Germania), Mike Pickel (Germania); arbitru de rezerva: Khalil Al-Ghamdi (Arabia Saudita)

Cartonase galbene: Gutierrez (41), Haruna (77).