Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Argentina – Mexic: 3-1 – Spectacol total oferit de cele doua echipe – Argentina va intalni Germania

Argentina a invins Mexicul cu scorul de 3-1 (2-0), duminica seara, la Johannesburg, pe stadionul „Soccer City’, in optimile de finala ale Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud.

Echipa lui Maradona s-a impus meritat prin golurile marcate Carlos Tevez (26, 52) si Gonzalo Higuain (33) si va juca in sferturile de finala cu Germania. Golul mexicanilor, care au acuzat pe buna dreptate un ofsaid urias la primul gol argentinian, a fost reusit de Javier Hernandez (71).

Mexicanii au avut primele ocazii mari ale partidei, chiar daca argentinienii au dominat teritorial jocul. Salcido a tras de la distanta (8), prin surprindere, iar Romero a deviat mingea in bara transversala. Guardado a tras si el periculos, dar mingea a trecut alaturi de poarta (9). Messi i-a dat emotii portarului mexican cu un sut lobat (12), dar Perez a prins in doi timpi. Hernandez a avut si el un trasor care a ocolit poarta lui Romero (14).

Echipa lui Maradona a avut ceva probleme la constructie, din cauza asezarii formatiei lui Aguirre, dar genialul Messi a trimis o minge in adancime pentru Tevez, acesta a fost blocat de Perez, Messi a revenit si a trimis spre poarta, iar Tevez, aflat in pozitie clara de ofsaid, a impins balonul in plasa: 1-0 (26).

Mexicanii au protestat indelung, Rosetti s-a consultat cu arbitrul de tusa si chiar daca oficialii au putut observa o reluare a fazei pe tabela de marcaj a stadionului, nu au mai intors decizia. A fost a doua mare greseala de arbitraj a zilei de duminica, dupa golul neacordat Angliei in meciul cu Germania.

La putine minute, Osorio a gafat la marginea careului propriu, iar Higuain nu a ratat sansa de a majora diferenta, devenind golgheterul la zi al competitiei: 2-0 (33).

Salcido a fost aproape de a readuce Mexicul in meci, dar sutul sau de la distanta a fost respins de la paianjen de Romero (34). Apoi, Di Maria a avut o patrundere periculoasa, incheiata cu sut, respins de Perez (37).

Higuain a fost din nou aproape de gol in minutul 43, la centrarea lui Otamendi, dar a reluat slab cu capul. In ultimele minute ale primei reprize, un sut al lui Marquez, pe centrul portii, s-a oprit in bratele lui Romero (44), iar Hernandez nu a ajuns la un sut centrare (45+1).

Argentina a inchis practic meciul in minutul 52, cand Tevez a marcat al treilea gol al meciului, cu un sut de la circa 25 de metri, in vinclul portii lui Perez: 3-0.

Mexicanii au cautat macar golul de onoare, dar nu l-au gasit nici Barrera (sut in plasa laterala – 60), nici Guardado (61 – peste poarta), nici Salcido (sut respins de Romero – 62) sau Hernandez (cap peste poarta – 63).

Barrera a fost mai aproape de gol, in min. 70, dar Demichelis a scos balonul de pe linia portii. Hernandez a inscris in cele din urma pentru mexicani, sutand la vinclu, dupa ce a pivotat pe langa Demichelis: 3-1 (71).

Atacantul mexican a concretizat astfel dominarea echipei lui Aguirre si presiunea pusa pe poarta lui Romero, aducand diferenta de pe tabela la cote mai rezonabile. Messi nu a reusit nici in acest meci sa marcheze, singura ocazie clara venind in minutul 90+2, cand Perez a respins sutul decarului argentinian.

Argentina a invins Mexicul si la editia precedenta, dar dupa prelungiri, cu 2-1, iar in sferturi a fost invinsa de Germania, la loviturile de departajare, cu 4-2 (1-1 dupa prelungiri).

Argentina – Mexic 3-1 (2-0)

Au marcat: Carlos Tevez (26, 52), Gonzalo Higuain (33), respectiv, Javier Hernandez (71).

Johannesburg, stadion „Soccer City”: 80.000 spectatori; 14 grade Celsius

CM 2010, optimi de finala

Au evoluat echipele:

ARGENTINA: 22. Sergio Romero – 15. Nicolas Otamendi, 2. Martin Demichelis, 4. Nicolas Burdisso, 6. Gabriel Heinze – 20. Maximiliano Rodriguez (23. Javier Pastore, 87), 14. Javier Mascherano, 7. Angel Di Maria (17. Jonas Rodriguez, 79) – 10. Lionel Messi (capitan) – 11. Carlos Tevez (8. Juan Sebastian Veron, 69), 9. Gonzalo Higuain. Selectioner: Diego Maradona.

Rezerve neutilizate: 21. Mariano Andujar, 1. Diego Pozo – 3. Clemente Rodriguez, 13. Walter Samuel, 12. Ariel Garce, 5. Mario Bolatti, 16. Sergio Aguero, 19. Diego Milito, 18. Martin Palermo.

MEXIC:
1. Oscar Perez – 16. Efrain Juarez, 5. Ricardo Osorio, 3. Carlos Salcido, 2. Francisco Rodriguez – 4. Rafael Marquez (capitan), 6. Gerardo Torrado, 18. Andres Guardado (9. Guillermo Franco, 61) – 17. Giovani Dos Santos, 21. Adolfo Bautista (7. Pablo Barrera, 46) – 14. Javier Hernandez. Selectioner: Javier Aguirre.

Rezerve neutilizate: 13. Guillermo Ochoa, 23. Luis Ernesto Michel – 15. Hector Moreno, 8. Israel Castro, 19. Jonny Magallon, 20. Jorge Torres Nilo, 22. Alberto Medina, 12. Paul Aguilar, 10. Cuauhtemoc Blanco, 11. Carlos Vela.

Arbitru: Roberto Rosetti; arbitri asistenti: Paolo Calcagno, Stefano Ayroldi (toti din Italia); arbitru de rezerva: Jerome Damon (Africa de Sud)

Cartonase galbene: Marquez (28).