Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Argentina – Germania – Duelul orgoliilor, intr-un bis al finalelor din ’86 si ’90

Intr-o reeditare a sfertului de finala de la Campionatul Mondial din 2006, Argentina si Germania se intalnesc astazi, la mai bine de patru ani, in aceasi faza a competitiei pentru a-si castiga locul in semifinala contra Spaniei sau a Paraguayului.

Putina lume se astepta la parcursul atat de curat al baietilor lui Diego Maradona pana in sferturi. Veniti cu „psihologul” pe banca, asa cum zicea Basarab Panduru despre „El Pibe d’Oro”, argentinienii si-au imbunatatit jocul de la un meci la altul si pornesc cu sensibilul statut de favorita in partida contra Mannschaft-ului.

A venit timpul revansei? Cine a avut dreptate, delfinul Sakyo sau caracatita Paul? Pot trece „panzerele” peste „pume”? Toate raspunsurile le vom afla astazi de la ora 17:00 in direct pe TVR1, in probabil cel mai interesant sfert de finala al acestui Campionat Mondial.

Chinuiti de amintirile nu tocmai placute impartasite alaturi de nemti, sud-americanii cer astazi razbunare, dupa scandalul monstruos iscat in 2006, cand Germania a eliminat Argentina la loviturile de departajare. In urma cu patru ani, Joachim Low era pe banca, secund la victoria nemtilor din sferturile de finala, asadar stie la ce sa se astepte din partea sud-americanilor, despre care crede ca din punct de vedere ofensiv sunt extrem de puternici: „Argentina va fi maine cu siguranta extrem de periculoasa cu atacantii si jucatorii din ofensiva. Asa cum am vazut pana acum din alegerea lor tactica, ei vor incerca sa marcheze repede un gol. Au facut asta in toate meciurile de pana acum si nu cred ca maine se vor teme mai mult sau vor arata mai mult respect decat in ultimele lor partide”.

Low a decis sa-l cheme in Africa de Sud si pe Michael Ballack, capitanul Germaniei accidentat inainte de Cupa Mondiala. Mijlocasul este extrem de incantat de evolutiile conationalilor sai: “Baietii fac o treaba excelenta, au impartit responsabilitatile si cred ca multi dintre ei au jucat foarte bine, iar asta e foarte important. E important ca sunt intr-o forma buna la momentul potrivit. Cred ca vom invinge cu 3-1.”.

Dupa ce a facut show la conferinta de presa, confundandu-l intentionat sau nu pe atacantul Thomas Muller cu un copil de mingi, Maradona e ferm convins ca Divinitatea va fi de partea trupei sale. „Butoiasul atomic” mizeaza in continuare pe viziunile sale in care Argentina va castiga dupa o lunga pauza Campionatul Mondial, si crede ca in amicalul din luna martie contra adversarei din sferturi, castigat cu 1-0 la Munchen, a gasit antidotul impotriva Germaniei.

Chiar daca trioul ofensiv Tevez – Higuain – Messi ar trebui sa sperie orice aparare din lume, Mannschaft-ul crede ca poate ridica un zid suficient de puternic pentru a rezista asalturilor pumelor, mizand pe contraatacurile taioase care au ciopartit nationala „celor trei lei”.

Dar Diego Maradona stie exact valoarea adversarilor, fiind pe teren la cele doua finale Mondiale dintre Argentina si Germania: “Nu ne simtim cu adevarat favoriti. Suntem avertizati ca trebuie sa continuam sa jucam fotbalul nostru, oamenii mei sunt foarte concetrati si cunoastem ca adversarul, istoric vorbind, a jucat mereu partide bune impotriva Argentinei. Dar, daca pastram posesia balonului, ei vor trebui sa alerge foarte mult pentru mult timp fara sa atinga mingea”.

Argentina vine dupa dupa o victorie scor 3-1 impotriva Mexicului si chiar daca a deschis scorul dintr-o pozitie evidenta de offside, sud-americanii au convins prin jocul lor. Meciul acela e un alt avertisment pentru nemti.

Fara nici un meci terminat la egalitate in cele 23 de partide conduse de pe banca de Diego Maradona, Argentina il va avea maine in componenta primului unsprezece si pe Lionel Messi, cel care a suferit o raceala in urma cu trei zile.

Apt de joc va fi si veteranul Walter Samuel, care a revenit dupa o problema la coapsa, dar acesta are sanse minime sa prinda un loc printre titulari, Nicolas Burdisso si Martin Demichelis ramanand favoriti pentru posturile din centrul apararii.

De cealalta parte, Cacau sufera in continuare din cauza problemelor abdominale si nu va putea fi folosit, iar selectionerul Low va apela cu siguranta la Mesut Ozil, jucator care a fost odihnit de la antrenamente.

Echipe probabile:

Argentina: Romero, Otamendi, Burdisso, Demichelis, Heinze, Mascherano, Veron, Messi, Higuain, Tevez, Di Maria

Germania: Neuer, Jansen, Mertesacker, Friedrich, Lahm, Schweinsteiger, Khedira, Podolski, Ozil, Muller, Klose